INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - SAMPDORIA

NAPOLI - SAMPDORIA 2-0 // Dries Mertens decide de unul singur duelul cu Sampdoria din etapa#3 din Serie A

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 septembrie 2019 20:19

Napoli a învins-o pe Sampdoria cu 2-0, într-o confruntare din etapa a treia din Serie A. Belgianul Dries Mertens a înscris singurele două goluri ale partidei.

Napoli a deschis scorul după doar 13 minute, când instinctul de atacant pursânge al lui Mertens a ieșit pentru prima oară la suprafață. Atacantul vicecampioanei a înscris cu sete, din interiorul careului, după pasa lui Di Lorenzo.

Tot Mertens a fost cel care a închis tabela în minutul 67. Nou-venitul Fernando Llorente s-a luptat admirabil pentru o minge, a întors elegant, iar Mertens a înscris printr-un șut deviat.

Napoli - Sampdoria 2-0

Echipele de start:

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Maksimovic, Koulibaly, Rui - Callejon, Elmas, Zielinski, Ruiz - Lozano, Mertens
Antrenor: Carlo Ancelotti

Sampdoria: Audero - Ferrari, Murillo, Regini - Bereszynski, Ekdal, Linetty, Murru - Caprari, Quagliarella, Rigoni
Antrenor: Eusebio Di Francesco

Stadion: San Paolo
Arbitru: Federico La Penna

Grație victoriei, Napoli urcă până pe locul 4 în Serie A, cu 6 puncte. De partea cealaltă, Sampdoria rămâne pe ultimul punct, fără vreun punct acumulat în primele trei etape. Vezi AICI clasamentul actualizat din Serie A!

Vezi şi:

Chinuit de pneumonie, Maurizio Sarri va lua loc în sfîrșit pe banca „Bătrânei Doamne”: „M-au cocoloșit 20 de zile”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!