INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NEWCASTLE - ARSENAL

VIDEO+FOTO Arsenal încă speră la titlu! Victorie importantă cu Newcastle » Clasamentul ACUM

Newcastle și Arsenal se întâlnesc azi, de la 18:30, în runda #35 din Premier League. Duelul e liveTEXT pe GSP.ro +9   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 07 mai 2023 07:00 / Actualizat duminica, 07 mai 2023 20:35

Arsenal s-a impus pe terenul lui Newcastle United, scor 2-0, într-o partidă din runda cu numărul 35 din Premier League.

Întoarcerea unui erou » Gabi Balint a revenit după 37 de ani la Sevilla: 6 momente retrăite de la finala cu Barcelona alături de 20 de suporteri
VIP LEGEND EXPERIENCE

Arsenal, victorie în deplasare cu Newcastle United

Meciul a început cu gazdele în atac. În minutul 8, arbitrul a dat penalty pentru Newcastle, în urma unui henț comis de Kiwior. În urma consultării VAR, „centralul” a anulat lovitura de pedeapsă dată „coțofenelor”.

+5 FOTO

Arsenal a profitat din punct de vedere moral și 6 minute mai târziu a deschis scorul, prin Martin Odegaard. Norvegianul l-a învins pe Pope cu un șut de la peste 25 de metri, în colțul stâng al porții. În minutul 27, Willock l-a pus la încercare pe Ramsdale, dar portarul londonezilor a scos incredibil, cu piciorul.

La 3 minute de la reluarea jocului, Newcastle a irosit o nouă mare șansă de a marca. Jacob Murphy a centrat din banda dreaptă, iar Isak a reluat cu capul în bara stângă a porții lu Arsenal. La faza imediat următoare, Rmasdale a scos incredibil o lovitură de cap a fundașului elvețian Fabian Schar.

În minutul 51, Gabriel Martinelli a trimis în bara transversală a porții lui Newcastle, de la 15 metri. Arsenal a stabilit scorul final în minutul 72. Martinelli a driblat mai mulți adversari în banda stângă, a centrat în fața porții, iar Schar și-a trimis balonul în proprie poartă.

În minutul 90+2, Ramsdale a ținut-o pe Arsenal în joc, după ce a respins in extremis un șut puternic al lui Saint Maximin.

S-a terminat 2-0 pentru Arsenal, formație care rămâne pe locul secund, cu 81 de puncte. Newcastle e pe 3, cu 65 de puncte, dar poate coborî pe 4 dacă Manchester United se impune la Londra, pe terenul lui West Ham.

Clasamentul actualizat din Premier League

Final: Newcastle - Arsenal 0-2

Newcastle - Arsenal. Echipele de start

Newcastle: Pope - Trippier, Schar, Botman, Burn - Willock, Guimaraes, Joelinton - Murphy, Isak, C. Wilson
Rezerve: Almiron, E. Anderson, Dubravka, Dummett, A. Gordon, J. Lewis, Manquillo, Saint Maximin, M. Targett
Antrenor: Eddie Howe

Arsenal: Ramsdale - White, Kiwior, Gabriel, Zinchenko - Odegaard, Jorginho, Xhaka - Saka, G. Jesus, Martinelli
Rezerve: Holding, Nelson, Nketiah, Partey, Smith Rowe, Tierney, Trossard, Turner, F. Vieira
Antrenor: Mikel Arteta

Arbitru: Chris Kavanagh
Stadion: St. James' Park

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Protest pe Anfield » Ce au făcut suporterii lui Liverpool în ziua încoronării Regelui Charles
LIVERPOOL
Harry Kane scrie istorie în Premier League » Ce a reușit după golul marcat în poarta lui Crystal Palace