INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NEWCASTLE - MANCHESTER CITY

foto FABULOS final în Newcastle - Manchester City! De Bruyne a intrat și a răsturnat scorul

Newcastle - Manchester City // foto: Guliver/gettyimages +10   FOTO
Newcastle - Manchester City // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 13 ianuarie 2024 21:29 / Actualizat sambata, 13 ianuarie 2024 21:50

Newcastle și Manchester City au oferit un spectacol grandios în etapa 21 din Premier League. „Cetățenii” au câștigat cu 3-2 după ce au fost conduși de gazde!

Programul și rezultatele etapei 21 din Premier League

Ca număr de ocazii mari și inițiativă, prima repriză din Newcastle - Manchester City le-a aparținut „coțofenelor”. Longstaff a punctat în minutul 2, dar golul i-a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Reușita fabuloasă a lui Bernardo Silva din minutul 26, cu călcâiul din centrarea lui Kyle Walker, nu i-a zguduit pe elevii lui Eddie Howe.

În doar 11 minute, „coțofenele” au întors scorul, cu două goluri similare reușite de Aleksander Isak și Anthony Gordon în minutele 35, respectiv 37. Amândoi au șutat cu piciorul drept, amândoi de lângă Kyle Walker, amândoi la colțul lung.

+6 FOTO

Kevin De Bruyne a intrat și a rezolvat meciul!

În partea a doua, Newcastle nu a reușit să mențină ritmul. S-a apărat bine 25 de minute, dar introducerea lui Kevin De Bruyne, aflat la doar al doilea meci de campionat în acest sezon, a schimbat totul.

Mijlocașul belgian a înscris în minutul 74, la doar 5 minute după introducere, cu un șut plasat, cu latul, printre picioarele lui Schar. Ulterior, în minutul 90+1, De Bruyne i-a pasat lui Oscar Bobb, mijlocașul norvegian de numai 20 de ani pe care Manchester City l-a adus în 2019 de la Valerenga.

Bobb și-a depășit adversarul din preluare, apoi l-a amețit pe Dubravka cu o fentă și a înscris golul victoriei.

Scor final 2-3, iar Manchester City a urcat pe locul 2, la doar 2 puncte sub liderul Liverpool. Există, totuși, și un motiv de îngrijorare pentru Pep Guardiola: portarul titular, Ederson, s-a accidentat după numai câteva minute, iar Stefan Ortega, cel care a apărat în cea mai mare parte a meciului, nu a fost un monument de siguranță.

FINAL » Newcastle - Manchester City 2-3

Newcastle - Manchester City, echipele de start

Newcastle (4-3-3): Dubravka - Trippier, Schar, Botman, Burn - Longstaff, Guimaraes, Miley - Almiron, Isak, Gordon
Rezerve: Gillespie, Karius, Dummett, Hall, Krafth, Lascelles, Murphy, Parkinson, Ritchie
Antrenor: Eddie Howe

Manchester City (4-2-3-1): Ederson - Walker, Dias, Ake, Gvardiol - Rodri, Kovacic - Bernardo, Foden, Doku - Alvarez
Rezerve: Ortega, Bobb, De Bruyne, Gomez, Grealish, Lewis, Nunes, Phillips, Susoho
Antrenor: Pep Guardiola

Marius Șumudică a vrut la Gaziantep un titular de la naționala României! Motivul pentru care a picat transferul