Articol de - Publicat sambata, 04 noiembrie 2023 21:42 / Actualizat duminica, 05 noiembrie 2023 01:39

Newcastle a învins-o pe Arsenal, scor 1-0, în runda cu numărul 11 din Premier League. A fost un meci încins, cu multe decizii complicate de luat pentru „centralul” Stuart Attwell.

Newcastle și Arsenal au oferit un adevărat derby de top 4 în Premier League. Momentele spectaculoase au lipsit, dar intensitatea a fost una senzațională. S-au „băgat materiale”, s-a pus piciorul tare, lucru care l-a întrebuințat din plin pe Stuart Attwell.

Ce au făcut stranierii în acest weekend » Racovițan, la golul #3 în acest sezon + Gâlcă, învins în Polonia
LIVEBLOG

Newcastle - Arsenal, derby încrâncenat în Premier League

În prelungirile primei reprize a avut loc și prima fază controversată. Bruno Guimaraes l-a lovit cu cotul în cap pe Jorginho, fără ca mingea să fie în zonă. Oficialii din camera VAR nu au intervenit.

+3 FOTO

Newcastle o bate pe Arsenal, într-un derby presărat cu decizii controversate din camera VAR! 4 infracțiuni analizate la faza golului

Mult discutată a fost și faza golului marcat de Gordon în minutul 64. Analiza VAR a durat peste 4 minute. S-au revăzut 3 posibile incidente:

• dacă mingea a părăsit terenul înaintea centrării
  • dacă Joelinton l-a faultat pe Gabriel
  • dacă Gordon era în ofsaid în momentul în care mingea a plecat spre el.

FINAL. Newcastle - Arsenal 1-0

Click aici pentru statistici

Decizia a fost validarea golului. Arsenal a căutat egalarea în minutele de prelungire, a presat, dar „coțofenele” s-au apărat eroic.

Clasamentul la zi din Premier League

Cele mai tari informații înainte de meci

Newcastle ocupă locul 6, cu 17 puncte, și speră să prindă și în acest sezon un loc de Liga Campionilor. Arsenal se clasează pe locul doi, cu 24 de puncte, la două distanță de Tottenham.

„Coțofenele” au câștigat 4 din cele 5 meciuri disputate pe teren propriu în acest sezon și vin după o serie de 3 victorii consecutive în Premier League.

Echipa lui Mikel Arteta nu a cunoscut înfrângerea în primele 10 etape. Pe teren străin, „tunarii” au înregistrat 3 victorii și o remiză, 2-2, în derby-ul cu Chelsea.

Newcastle are cel mai bun atac din Premier League, cu 26 de goluri marcate, la egalitate cu Aston Villa, în timp ce Arsenal a încasat doar 8 goluri și are a doua cea mai bună apărare, după Manchester City.

Comentariu acid, după demisia lui Mircea Lucescu: „Puțin cam târziu, bunicule”
UCRAINA
Revenire importantă la Barcelona pentru meciul cu Real Sociedad » Un alt titular mai are de așteptat