INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MERCATO

Newcastle United i-a găsit înlocuitor lui Alexander Isak » Investiție de 70 de milioane!

Benjamin Sesko, Foto: Imago Images
Benjamin Sesko, Foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 25 iulie 2025 15:54 / Actualizat vineri, 25 iulie 2025 16:08

Deținătoarea Cupei Ligii Angliei, Newcastle United, i-a găsit înlocuitor lui Alexander Isak: Benjamin Sesko, de la RB Leipzig.

Deși e sub contract cu RB până-n 2029, la prelungirea acordului, vara trecută, Benjamin Sesko a încheiat un gentleman agreement cu germanii. Înțelegerea este ca, în cazul unei oferte tentante, să i se dea undă verde pentru un transfer. S-a stabilit și o sumă, care, potrivit tabloidului Bild, s-ar situa undeva între 60 și 70 de milioane de euro.

Pentru Newcastle United, o sumă la îndemână. Mai ales că șefii clubului sunt convinși că fac o investiție bună. Uriașul atacant sloven (1,95 metri înălțime) a înscris 21 de goluri în 45 de meciuri disputate în 2024 - 2025, în toate competițiile sezonului. Iar înaintea „coțofenelor”, de serviciile lui s-au interesat Bayern, refuzată pentru că ar fi trebuit să stea în umbra lui Harry Kane, și Arsenal, care ulterior s-a focusat pe Viktor Gyokeres.

Managerul Eddie Howe nu l-a luat pe Alexander Isak în turneul asiatic

Newcastle a făcut pasul spre Sesko în condițiile în care plecarea lui Alexander Isak este din ce în ce mai probabilă. Managerul Eddie Howe nici nu l-a luat pe internaționalul suedez în turneul pe care „coțofenele” îl întreprind în Asia.

Oficial, din cauza unei leziuni la coapsă suferite la începutul săptămânii. Neoficial, după ce atacantul i-a informat pe șefii clubului că vrea să schimbe aerul, cu destinația Liverpool. Potrivit tabloidului The Sun, campioana Angliei așteaptă doar un mesaj de la Newcastle pentru a intra în negocieri.

Alexander Isak și Hugo Ekitike ar urma să facă pereche în centrul ofensivei lui Liverpool

Același The Sun a scris că patronul „cormoranilor”, John Henry, ar fi dispus să ofere până la 150 de milioane de lire sterline (172 milioane de euro) în schimbul lui Isak. Iar managerul Arne Slot e gata să-i facă loc în primul unsprezece.

Deși tocmai l-a luat pe Hugo Ekitike (Eintracht Frankfurt), cu 91 de milioane de euro, tehnicianul olandez intenționează să joace în formula 4-4-2 și să-i împerecheze în centrul ofensivei.

Citește și:
De asta a ERUPT Cristiano Bergodi! Avem tot tabloul scandalului: „Puteam să-i fiu tată!”
Superliga
De asta a ERUPT Cristiano Bergodi! Avem tot tabloul scandalului: „Puteam să-i fiu tată!”
A reprezentat România la Jocurile Olimpice, iar acum este comentatoare la Milano-Cortina » Câștigă bani și din platformele pentru adulți
Jocurile Olimpice
A reprezentat România la Jocurile Olimpice, iar acum este comentatoare la Milano-Cortina » Câștigă bani și din platformele pentru adulți
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Superliga
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Superliga
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Profit.ro
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează