INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLANDA

Ni-l rezervă pe Van Persie » Atacantul lui United ar putea fi menajat cu Andorra pentru a fi ”proaspăt” la Bucureşti

Huntelaar, stînga, eternul înlocuitor al lui Van Persie. De data asta, își vor împărți meciurile
Huntelaar, stînga, eternul înlocuitor al lui Van Persie. De data asta, își vor împărți meciurile

Articol de - Publicat miercuri, 10 octombrie 2012 00:00 / Actualizat marti, 09 octombrie 2012 22:36

Cotidianul Algemeen Dagblad a desecretizat planurile selecţionerului pentru meciul de marţi.

"Sperăm într-un festival de goluri cu Andorra. Iar dacă învingem şi la Bucureşti, sîntem deja pe drumul cel bun spre Mondialul din Brazilia", aprecia ieri Robin van Persie. Atacantul lui Manchester United joacă un rol capital în strategia selecţionerului Louis van Gaal, dar, se pare, numai pentru confruntarea cu "tricolorii".

Cotidianul Algemeen Dagblad a aflat că Van Gaal intenţionează să-l titularizeze pe Klaas-Jan Huntelaar în centrul liniei de atac cu Andorra şi să-l menajeze pe Van Persie: "E foarte important ca Robin să fie «proaspăt» cu România în, probabil, cel mai dur meci al grupei".

Antrenorul ar împuşca astfel şi un al doilea iepure din acelaşi foc. Oferindu-i colegului lui Marica la Schalke posibilitatea de a juca un meci întreg, şi-ar asigura astfel şi liniştea necesară pregătirii "turnirului" de pe Naţional Arena.

Rivalitatea dintre Huntelaar şi Van Persie, marcată de numeroase conflicte, a fost unul dintre motivele dezastrului Olandei la Euro 2012. Iar Van Gaal vrea să evite un nou război intern împăcînd şi capra, şi varza.

Aproape de podium
Huntelaar, 33 de reuşite în tricoul Oranje, şi Van Persie (30) se bat şi pentru un loc pe podiumul celor mai prolifici marcatori din istoria "naţionalei" Olandei. Ierarhia e condusă de Kluivert (40 goluri), urmat de Bergkamp (37) şi de Van Nistelrooy (35), toţi retraşi din activitate.

2 victorii a bifat Olanda, ca şi "tricolorii", în primele două partide ale preliminariilor: 2-0 cu Turcia şi 4-1 în Ungaria

"Vîrfurile" Olandei în sezonul 2012-2013

VAN PERSIE
Goluri marcate: 8 (5 Premier League, 1 prel. CM 2014, 2 Ligă)
Pase decisive: 1
Minute jucate: 794

HUNTELAAR
Goluri marcate: 6 (3 Bundesliga, 1 prel. CM 2014, 2 Ligă)
Pase decisive: 2
Minute jucate: 838

Citește și:
Gigantul auto copiază noua Dacia Duster » Va fi „fratele” modelului românesc
Noutati auto
Gigantul auto copiază noua Dacia Duster » Va fi „fratele” modelului românesc
Gigi Becali a distrus doi jucători, în ciuda victoriei cu Feyenoord: „Nu mă pot baza pe ei”
Europa League
Gigi Becali a distrus doi jucători, în ciuda victoriei cu Feyenoord: „Nu mă pot baza pe ei”
Bucurie dezlănțuită pentru FCSB, după golul dramatic din prelungiri » Charalambous a oferit imaginile serii
Europa League
Bucurie dezlănțuită pentru FCSB, după golul dramatic din prelungiri » Charalambous a oferit imaginile serii
Fosta finalistă de la Wimbledon le-a făcut o surpriză fanilor, într-o ținută provocatoare: „Crăciunul a venit mai devreme!”
Tenis
Fosta finalistă de la Wimbledon le-a făcut o surpriză fanilor, într-o ținută provocatoare: „Crăciunul a venit mai devreme!”
ULTIMA ORĂ Salarii puternic tăiate și concedieri la ASF
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Salarii puternic tăiate și concedieri la ASF
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Șeful ANS i-a răspuns sincer lui David Popovici: „Da, e complet adevărat. Știți de ce nu i-am dat banii?” + Atac la Lipă

Fost mare fotbalist al țării, astăzi trăiește ca un om al străzii, în timp ce copiii lui stau în lux! » „Nu te poți uita nepăsător cum piere un astfel de om”


Comentarii (1)
kutxukutxu
kutxukutxu  •  10 Octombrie 2012, 09:34

ei pot sa-si menajeze tot 11 le de baza si tot le dau o caruta de goluri la andorieni !!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează