INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CALIFICĂRI EURO 2021

Norocul Danemarcei U21 ne pune într-o situație dificilă: putem merge la Euro U21 doar de pe locul 2

Meciul de azi, cu Malta U21(3-1 după 0-1 în minutul 68) nu e singurul câștigat cu noroc de Danemarca U21, liderul grupei 8 din preliminariile Euro 2021.

Articol de - Publicat vineri, 09 octombrie 2020 20:57 / Actualizat vineri, 09 octombrie 2020 22:47

România mai are șanse de calificare la Campionatul European de Fotbal U21 din 2021. Însă, aproape sigur, doar de pe locul doi.

Ca să ne calificăm noi direct ar trebui să batem danezii în ultimul meci și ei să piardă și partida cu Finlanda. Pe care, însă, o joacă pe teren propriu. Cu un punct in acel meci, ei vor fi, matematic, la Euro. Iar nouă ne-ar rămâne doar varianta locului secund.

Danemarca U21, norocoasa grupei

De remarcat că un singur meci din cele 8 jucate până acum de danezi a fost câștigat fără emoții. Turul cu Malta, 5-1. În rest doar partide pe muchie.

• Meciul 1, 2-1 cu România. În minutul 90+3, Florinel Coman a ratat un penalty pentru România
  • Meciul 2, 2-1 cu Irlanda de Nord. Reușita de 2-1 a venit abia în minutul 86
  • Meciul 3, 1-0 în Finlanda. Rezultat obținut cu șansă, după ce Oksanen de la gazde a ratat egalarea cu 5 minute înainte de final, șut puțin peste din doar 7 metri
  • Meciul 4, 3-2 în Ucraina. A scăpat cu șansă să fie egalată, jucând cu un om în minus din minutul 72. Ultimele 15 minute s-au jucat cu toată echipă Ucrainei în jumătatea adversă.
  • Meciul 5, 5-1 cu Malta. Singura victorie obținută fără emoții de danezi, care aveau deja 4-1 la pauză
  • Meciul 6, 1-1 cu Ucraina. Egalarea danezilor a venit în minutul 90+4
  • Meciul 7, 1-0 în Irlanda de Nord. Oaspeții au reușit golul victoriei abia în minutul 75
  • Meciul 8, 3-1 în Malta. Conduși în minutul 68, danezii au reușit să egaleze și să intre în avantaj cu doar 6 minute înainte de final. Ultima reușită a venit în prelungiri

Clasament Grupa 8

FOTO Penalty-ul inventat a care a tranșat partida Ucraina U21 - România U21

Adrian Mutu, acuze incredibile la adresa arbitrului partidei Ucraina U21 - România U21: „A vorbit tot meciul în rusă cu adversarii!”