Articol de Adrian Duţă - Publicat joi, 11 iunie 2026, 11:55 / Actualizat joi, 11 iunie 2026 13:17
Manchester City a înaintat o ofertă pentru mijlocașul lui Nottingham Forest, Elliot Anderson (23 de ani), în valoare totală de 139 de milioane de euro.
„Pădurarii” au refuzat oferta lui City și vor peste 145 de milioane de euro în schimbul englezului care e văzut titular la Mondial în naționala Albionului.
Pentru a-l lua pe Anderson, Manchester City va trebui să bată recordul pentru cel mai scump transfer din Premier League, care e deținut de Alexander Isak, ajuns la Liverpool de la Newcastle în schimbul a 145 de milioane de euro în 2025.
Manchester City, obligată să bată recordul all-time de transfer în Premier League dacă vrea să-l ia pe Anderson
Propunerea celor de la City a constat într-o sumă fixă de 122 de milioane de euro, cu posibile bonusuri de performanță care ar putea ridica valoarea totală la 139 de milioane de euro, potrivit The Athletic.
Pentru a lua în considerare vânzarea internaționalului englez, Nottingham Forest dorește ca suma fixă să depășească recordul britanic plătit de Liverpool către Newcastle United pentru Alexander Isak în vara trecută.
A fost a doua propunere a „cetățenilor” pe care Forest a refuzat-o. Anterior, o primă ofertă a celor de la City pentru jucătorul de 23 de ani a fost respinsă la începutul acestei luni.
În ultimii ani, a devenit un trend în Premier League ca mijlocașii să coste. Declan Rice, Moises Caicedo și Enzo Fernandez au fost transferați pentru sume care au depășit 100 de milioane de euro.
Eliott Anderson e la Forest de 3 ani
Anderson mai are 3 ani de contract cu Nottingham Forest, unde a ajuns în 2023, de la Newcastle. A fost o afacere de 41 milioane de euro, care l-a inclus și pe Odysseas Vlachodimos, transferat în direcția opusă.
Presată de regulamentul fair-play-ului financiar, Newcastle s-a văzut nevoită să-l vândă pe Anderson în urmă cu 3 ani. Fiind crescut de club, clubul a punctat suplimentar la fair-play-ul financiar și a putut să investească în alți jucători.
Cifrele lui Elliot Anderson
În sezonul 2025-2026, mijlocașul a jucat în toate cele 38 de meciuri ale lui Forest din Premier League, marcând patru goluri și oferind patru pase decisive.
A debutat pentru naționala Angliei în septembrie anul trecut și a rămas o piesă esențială a echipei, fiind inclus în lotul lui Thomas Tuchel pentru Cupa Mondială și primind tricoul cu numărul 8 pentru turneu.
În amicalul cu Costa Rica, ultimul înainte de Mondial, Elliot Anderson a fost titular în linia de mijloc alături de Declan Rice.
9 meciuriare Anderson în naționala Angliei
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.