INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AMICAL

Surpriză uriașă! Olanda, bătută pe teren propriu înaintea Campionatului Mondial

Olanda, învinsă de Algeria în amical // FOTO: Getty Images
Olanda, învinsă de Algeria în amical // FOTO: Getty Images

Articol de - Publicat joi, 04 iunie 2026, 08:22 / Actualizat joi, 04 iunie 2026 08:22

Surpriză de proporții! Olanda a fost învinsă pe teren propriu de Algeria, scor 0-1, într-un meci de pregătire pentru ambele formații înainte de Cupa Mondială din 2026.

Deși batavii au controlat ostilitățile și au asediat poarta adversă, o execuție pe final de meci și o prestație formidabilă a portarului Luca Zidane au adus victoria africanilor.

Asediu total al Olandei și prestație de excepție pentru Luca Zidane

Meciul a început sub semnul dominării gazdelor. „Portocala Mecanică” a început tare, iar în minutul 8, Malen a zguduit bara cu o execuție din interiorul careului.

Doar două minute mai târziu, stadionul a erupt la reușita lui Tijjani Reijnders, însă faza a fost analizată și golul a fost anulat pentru o poziție de ofsaid.

Olandezii au continuat să atace în valuri, dar s-au lovit portarul algerienilor, Luca Zidane, fiul lui Zinedine. Acesta a avut intervenții esențiale în prima repriză.

Mai întâi a blocat șutul lui Ryan Gravenberch (19'), pentru ca un minut mai târziu să respingă din vinclu execuția spectaculoasă a lui Cody Gakpo. Reijnders (26') și același Malen (42') au ratat și ei din poziții ideale, exasperați de reflexele goalkeeperului oaspeților.

De cealaltă parte, Algeria a replicat periculos doar prin Amoura (28'), a cărui reluare din corner a fost salvată senzațional de Bart Verbruggen.

Amicalul Olanda - Algeria, decis în minutul 86

Repriza secundă a menținut același ritm . Algeria a dat primul avertisment prin puștiul Ibrahim Maza (49'), care a trimis milimetric pe lângă bară.

Gazdele au preluat din nou controlul, însă ratările au continuat. În aceeași fază (52'), Reijnders a trimis un voleu violent puțin peste transversală, iar ulterior, Malen a trimis pe lângă bara din stânga.

Cu doar șase minute înainte de final, nou-intratul Memphis Depay a reluat puternic spre colțul lung, dar Luca Zidane a intervenit din nou spectaculos,

Ratările s-au răzbunat în minutul 86. Anis Hadj Moussa a avut o acțiune de zile mari, a destabilizat defensiva olandeză și a trimis un trasor superb direct în vinclul porții lui Verbruggen.

S-a terminat 1-0 pentru Algeria, iar naționala lui Vladimir Petkovic merge la Campionatul Mondial cu moralul ridicat.

  • Olanda face parte din grupa F la CM 2026 și se va duela cu Suedia, Tunisia și Japonia.

  • Algeria a fost repartizată în grupa J și va juca cu Austria, Argentina și Iordania.

Citește și:
Gibraltar tocmai a obținut cea mai mare victorie din ISTORIE!
Campionate
Gibraltar tocmai a obținut cea mai mare victorie din ISTORIE!
Mauro Icardi a scăpat! Verdictul judecătoarei a lăsat-o mască pe Wanda Nara
Stiri extrasport
Mauro Icardi a scăpat! Verdictul judecătoarei a lăsat-o mască pe Wanda Nara
Rămâne în Superliga! » Atacantul a semnat cu noul club: „Alte două echipe l-au dorit”
Superliga
Rămâne în Superliga! » Atacantul a semnat cu noul club: „Alte două echipe l-au dorit”
Toți la apă, inclusiv Winny! Așa se sărbătorește al șaselea titlu de campioană! » Imagini unice în România
Baschet
Toți la apă, inclusiv Winny! Așa se sărbătorește al șaselea titlu de campioană! » Imagini unice în România
EXCLUSIV Clădire celebră din București transformată în apartamente
Profit.ro
EXCLUSIV Clădire celebră din București transformată în apartamente
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Se anunță telenovela verii! 3 echipe din Premier League se bat pe necunoscutul cotat la 500.000 de euro și aruncă sume exorbitante

Încă un club din Superliga a cerut intrarea în concordat preventiv, pentru a scăpa de datorii » „Am pierdut 2,4 milioane de euro. Nu riscăm falimentul”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează