INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MERCATO

Răsturnare de situație în cazul lui Osimhen! Un gigant vrea să-l deturneze din drumul spre PSG

Victor Osimhen (foto: Guliver/Getty Images)
Victor Osimhen (foto: Guliver/Getty Images)

Articol de - Publicat marti, 30 iulie 2024 13:36 / Actualizat marti, 30 iulie 2024 13:37

Arsenal a anunțat că intră în cursa pentru Victor Osimhen (25 de ani). Și are șanse mai bune în acest moment decât PSG, întrucât Napoli e interesată de doi jucători ai „tunarilor”.

Decisă să compenseze pierderea lui Kylian Mbappe printr-o achiziție pe măsură, PSG negociază de mai mult timp cu Napoli pentru Victor Osimhen. Parizienii s-au înțeles cu atacantul nigerian și cu anturajul acestuia, dar nu și cu gruparea din Serie A.

PSG oferă cel mult 100 de milioane, Napoli vrea achitarea clauzei de 130 de milioane

Ei nu vor să plătească decât cel mult 100 de milioane de euro în schimbul jucătorului, în timp ce patronul napoletanilor, Aurelio de Laurentiis insistă pentru achitarea clauzei de 130 de milioane, pe care acesta o are stipulată în contract.

Tratativele s-au împotmolit, iar pe acest fond a apărut în peisaj un gigant din Premier League: Arsenal Londra! Cotidianul italian Corriere dello Sport dezvăluie că britanicii se află chiar într-o poziție mai bună decât PSG în duelul pentru Osimhen.

Arsenal are prim-planul în acest moment, întrucât Napoli vrea doi „tunari”: Takehiro Tomiyasu și Emile Smith Rowe

Avantajul său? Napoli este foarte interesată de doi jucători ai „tunarilor”. Este vorba despre fundașul stânga Takehiro Tomiyasu (25 de ani) și de mijlocașul ofensiv Emile Smith Rowe (23 de ani). Cei doi ar scădea astfel amintita clauză de 130 de milioane.

Și Parisul i-a propus lui Napoli, pe lângă o sumă de bani, chiar trei jucători: Carlos Soler, Nordi Mukiele și Lee Kang-in, care au puține speranțe să fie titulari în sezonul viitor. Italienii n-ar fi însă interesați decât de atacantul sud-coreean, venit la PSG în urmă cu un an, pentru 22 de milioane de euro plătite celor de la Mallorca.

Victor Osimhen câștigă 10 milioane de euro net la Napoli

Osimhen a revenit la Napoli, după concediu, și se antrenează cu echipa în așteptarea deciziei finale. Paris SG sau Arsenal Londra?

Nigerianul are cel mai mare salariu din Serie A, cifrat la 10 milioane de euro net anual, ar putea rămâne liniștit să joace mai departe lângă Vezuviu, dar tentația de a se muta la un club mai mare e greu de înăbușit.

Citește și:
Mihai Stoica a întors-o ca la Urziceni » Ce s-a ales de amenințarea cu demisia: „Să nu se mai ducă după fentă”
Superliga
Mihai Stoica a întors-o ca la Urziceni » Ce s-a ales de amenințarea cu demisia: „Să nu se mai ducă după fentă”
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui: „Îți mulțumesc pentru tot”
Stiri extrasport
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui: „Îți mulțumesc pentru tot”
FC Argeș își pierde golgeterul! Gazeta are numele: primii trei jucători care pleacă sigur în vară
Superliga
FC Argeș își pierde golgeterul! Gazeta are numele: primii trei jucători care pleacă sigur în vară
Ultima speranță a „cetățenilor” e fiica lui Pep! » Maria, luată cu asalt pe rețele
Campionate
Ultima speranță a „cetățenilor” e fiica lui Pep! » Maria, luată cu asalt pe rețele
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Profit.ro
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Un fost fotbalist român este judecat în Anglia, după ce a înjunghiat un jurnalist la ordinul Iranului!

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează