INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PSG

Tensiuni la PSG: Ousmane Dembele are noi pretenții, după câștigarea Balonului de Aur

Ousmane Dembele a prezentat Balonul de Aur la ultimul meci jucat de PSG / Foto: Imago
Ousmane Dembele a prezentat Balonul de Aur la ultimul meci jucat de PSG / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 16 octombrie 2025 08:05 / Actualizat joi, 16 octombrie 2025 09:45

Ousmane Dembele i-a cerut președintelui PSG, Nasser Al-Khelaifi, să-i ajusteze salariul după câștigarea Balonului de Aur.

Contractul lui Ousmane Dembele expiră în 2028 și îi garantează un salariu de 18 milioane de euro brut pe sezon, adică 10 milioane de euro net. O cifră care acum, după câștigarea Balonului de Aur, nu-l mai satisface.

Impresarul lui Ousmane Dembele negociază cu directorul sportiv al lui PSG

Potrivit cotidianului francez L'Équipe, atacantul s-a dus la președintele lui PSG, Nasser Al-Khelaifi, și i-a solicitat o ajustare corespunzătoare a salariului. Iar la această oră sunt în desfășurare discuții între directorul sportiv al clubului, Luis Campos, și agentul jucătorului, Moussa Sissoko.

Ceea ce nu înseamnă că PSG este dispusă să-i satisfacă orice pretenție! „Conducerea campioanei Franței recunoaște realizările lui Dembele și este conștientă de faptul că a avut o contribuție decisivă la succesul sezonului trecut. Prin urmare, este puțin probabil să excludă o creștere salarială, dar vrea să dicteze ritmul discuțiilor”, dezvăluie publicația citată.

Solicitarea lui Ousmane Dembele nu se înscrie în noua conduită financiară a lui PSG

PSG urmează o nouă conduită financiară sub conducerea lui Campos. Parisul se bazează din ce în ce mai mult pe contracte bazate pe performanță, astfel că multe salarii „de bază” au fost reduse, iar bonusurile au crescut. „Solicitarea lui Dembele nu se prea înscrie în acest tipar și este de văzut cum se vor finaliza negocierile, mai ales că nu se dorește sub nicio formă stricarea atmosferei în vestiar”, scrie L'Équipe.

Internaționalul francez joacă pentru gruparea pariziană din 2023, iar sezonul trecut a acumulat 51 de puncte (35 de goluri, 16 pase decisive) în 53 de meciuri oficiale. Cu PSG a câștigat titlul și Cupa Franței, apoi a triumfat în Liga Campionilor pentru prima dată în istorie.

Citește și:
Iată cei 4 jucători care nu au fost opriți în lot de Lucescu pentru duelul de diseară!
Nationala
Iată cei 4 jucători care nu au fost opriți în lot de Lucescu pentru duelul de diseară!
Echipe la Turcia - România, baraj pentru Mondial + ultimele informații: mesajele din vestiarul „tricolorilor”
Nationala
Echipe la Turcia - România, baraj pentru Mondial + ultimele informații: mesajele din vestiarul „tricolorilor”
„Ieși afară!” » Incident în conferința lui Max Verstappen, la Suzuka. Olandezul l-a obligat să părăsească sala
Formula 1
„Ieși afară!” » Incident în conferința lui Max Verstappen, la Suzuka. Olandezul l-a obligat să părăsească sala
„Real Madrid a concediat pe toată lumea pentru gafa cu Mbappe!” » Atacantul a reacționat după ultimele relatări din presă
Campionate
„Real Madrid a concediat pe toată lumea pentru gafa cu Mbappe!” » Atacantul a reacționat după ultimele relatări din presă
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (1)
Rasunda23.
Rasunda23.  •  16 Octombrie 2025, 15:50

Nu exista urme de recunostiinta in adn-ul unuia ca acesta. Nici de educatie si nici de bun simt. Evident ca a castigat premiul pentru ca a jucat 450 de meciuri de unul singur, pe principiul "el centra si tot el marca cu capul". Din pacate pentru fotbal in special, si sport in general, contractele sunt semnate asa ca hobby. Daca neterminatul asta ar fi ratat un penalty care ar fi dus la pierderea titlului sau a unei calificari....se ducea marlanul sa spuna ca ar vrea un salar redus? Nu, pentru ca contractul...

Vezi toate comentariile (1)
Comentează
Close