Articol de Romeo Ene - Publicat miercuri, 17 septembrie 2025 20:27 / Actualizat miercuri, 17 septembrie 2025 20:27
PAOK, formația antrenată de Răzvan Lucescu (56 de ani), a pierdut lamentabil pe terenul celor de la Levadiakos, scor 1-4, în prima etapă din Cupa Greciei. La final, tehnicianul a fost extrem de supărat și și-a asumat responsabilitatea pentru eșec.
PAOK pornea cu prima șansă înaintea duelului cu Levadiakos, formație care a evoluat în play-out și a terminat pe locul 9.
În ciuda acestui aspect, elevii lui Lucescu n-au contat și au înregistrat primul eșec din Grecia în acest sezon.
PAOK, umilită de Levadiakos! Lucescu și-a găsit cu greu cuvintele la final
Gazdele au deschis scorul în minutul 12, profitând de autogolul lui Tomasz Kedziora, spre disperarea lui Lucescu.
PAOK a restabilit egalitatea în minutul 36, în urma unui penalty transformat de Fedor Chalov. Levadiakos a mai punctat o dată până la pauză, prin Panagiotis-Marios Vichos.
Iar PAOK s-a prăbușit total în repriza a doua și a mai primit două goluri într-un interval de două minute. Pedrozo (51) și Manthatis (53) au stabilit scorul final, 4-1 pentru Levadiakos, în prima etapă din Cupa Greciei.
Răzvan Lucescu a caracterizat drept „rușinos” rezultatul, subliniind că acest scor va urmări echipa lui pe tot parcursul acestui sezon.
„Nu e cazul să analizăm meciul. Rezultatul de astăzi este, într-adevăr, o rușine. Îmi asum în totalitate responsabilitatea, așa este corect.
Când primești asemenea goluri, în urma unor greșeli uriașe făcute, și în același timp ai ocazii mari, nu poți să pretinzi prea multe.
Repet, este un rezultat rușinos și vom trăi cu această rușine în acest sezon. Nu cred că mai putem spune altceva”, a spus Lucescu, potrivit metrosport.gr.
Pentru PAOK Salonic urmează meciul de pe teren propriu cu Panetolikos, din campionat. Ulterior va primi vizita celor de la Maccabi Tel Aviv, în prima etapă din grupa principală de Europa League.