INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA LIGII

Paşte fericit pentru fanii lui Marseille şi Benfica » Au cîştigat cupa, de Înviere

sursa foto reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 aprilie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 24 aprilie 2011 17:03

Olympique Marseille şi Benfica şi-au făcut fanii fericiţi exact înaintea Paştelui, aducînd în vitrina cluburilor cîte o cupă, după succesele obţinute ieri, în faţa lui Montpellier, respectiv Pacos de Ferreira.

Franţa şi-a desemnat noua cîştigătoare a Cupei Ligii, în faţa a 80.000 de suporteri veniţi pe Stade de France pentru a vedea finala dintre OM şi Montpellier. Fundaşul nigerian Taiwo a devenit eroul formaţiei din Marseille după ce a marcat singurul gol al partidei în minutul 80. În 112 ani de istorie, OM a mai cîştigat o singură dată Cupa Ligii, în sezonul trecut, cu 3-1 în faţa lui Bordeaux.

VEZI REACŢIA FANILOR LA GOLUL LUI TAIWO!

Benfica a trebuit să se mulţumească doar cu trofeul Cupei ligii în acest sezon, echipa lui Cristi Săpunaru, Porto, cîştigînd campionatul şi ajungînd în finala Cupei Portugaliei. Elevii lui Jorge Jesus au deschis scorul în minutul 18, prin Jara şi l-au majorat prin Javi Garcia, înainte de pauză. Pacos de Ferreira nu a apucat să înscrie, chiar dacă partida s-a încheiat cu 2-1, pentru că Luisao şi-a marcat un autogol în minutul 52. La scorul de 1-0 pentru alb-roşii, Manuel Jose a ratat ocazia de egala dintr-un penalty apărat de Moreira.