INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BURNLEY - MANCHESTER CITY 0-3

VIDEO Pep Guardiola, furios la pauză cu Burnley! » S-a dus direct la Haaland, care marcase două goluri. Nici camera TV nu a scăpat

Articol de - Publicat sambata, 12 august 2023 07:56 / Actualizat sambata, 12 august 2023 08:54

Manchester City, campioana din sezonul trecut, a început perfect, aseară, noua ediție a Premier League, 3-0 pe terenul lui Burnley.

Superechipa lui Pep Guardiola a avut un start furibund. Haaland a făcut 1-0 în minutul 4 și tot atacantul norvegian a făcut 2-0 în minutul 36. Dar prestația acestuia nu l-a mulțumit pe deplin pe antrenorul spaniol.

Guardiola a sesizat o anomalie în jocul golgeterului și a simțit că trebuie să intervină urgent, chiar pe gazon.

VIDEO Pep Guardiola, nervos la pauză pe Haaland

Imediat după fluierul de final al primelor 45 de minute, când jucătorii se îndreptatu spre vestiare, Guardiola s-a dus direct la Haaland. A țipat și i-a făcut o serie de reproșuri atacantului. Haaland l-a ascultat fără să vorbească. Nici măcar nu s-a uitat în direcția lui Pep!

Ulterior, Guardiola și-a vărsat nervii pe cameraman. Când a văzut că este filmat, antrenorul catalan de 52 de ani a împins camera, continuând să discute nervos cu Haaland

Explicația lui Guardiola

După meci, antrenorul a vorbit la conferința de presă despre gestul său.

„Voia ca mingea să-i vină în spatele adversarilor, dar nu așa trebuia să se întâmple. Uneori, trebuie să ai răbdare și să găsești momentul potrivit. Să nu facem din asta o dramă. Astfel de lucruri se întâmplă în fotbal. Nici eu și nici el nu suntem frustrați”, a spus Guardiola, potrivit Daily Mail.

Vor fi unii oameni care vor aprecia această intensitate. E mereu neobosit și arată de ce este un geniu. Dar alții se vor întreba de ce a făcut acest gest în public, cu toate camerele pornite. Am lucrat cu unul dintre cei mai tensionați manageri din istorie, dar el mereu făcea astfel de gesturi în vestiar.