INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

PREMIER LEAGUE // FOTO Dramatism în Tottenham - Arsenal: penalty ratat în minutul 90 » Manchester City, victorie și o statistică șocantă + United e la un pas de podium!

Tottenham - Arsenal // FOTO: Reuters +31   FOTO
Tottenham - Arsenal // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 martie 2019 19:50

A fost o zi plină în Premier League: Tottenham și Arsenal au terminat la egalitate, 1-1, în derby-ul Nordului Londrei, City s-a impus în deplasare cu Bournemouth, 1-0, United a obținut o victorie dramatică în fața lui Southampton, 3-2, în timp ce Florin Andone a înscris golul victoriei în Brighton - Huddersfield 1-0.

Arsenal a început perfect duelul cu Tottenham și Aaron Ramsey a deschis scorul în minutul 16. Acesta a profitat de o gafă a lui Davinson Sanchez, a scăpat singur cu Lloris, l-a driblat pe portarul lui Tottenham și a marcat în poarta goală.

Tottenham a răspuns rapid, dar golul lui Harry Kane, din minutul 24, a fost anulat pentru ofsaid. După pauză, Tottenham a forțat egalarea. În minutul 74, Harry Kane a stabilit scorul final, după ce a marcat dintr-un penalty obținut tot de el. Totuși, în momentul în care a fost faultat, Kane era în ofsaid.

În minutul 90, Arsenal putea câștiga meciul. Davinson Sanchez l-a faultat pe Aubameyang în careu, iar arbitrul a dictat penalty. Tot gabonezul Aubameyang a executat, dar a bătut slab și a ratat. În minutul 90+5, Lucas Torreira a fost eliminat după o intrare dură.

Tottenham - Arsenal 1-1
Au marcat: Kane 75 pen./ Ramsey 16
Penalty ratat: Aubameyang 90

Vezi aici desfășurarea liveTEXT

Tottenham: Lloris - Sanchez, Alderweireld, Vertonghen - Trippier, Wanyama, Sissoko, Rose - Eriksen - Kane, Son
Rezerve: Gazzaniga, Aurier, Davie, Lamela, Llorente, Lucas, Skipp
Antrenor: Mauricio Pochettino

Arsenal: Leno - Mustafi, Sokratis, Koscielny, Monreal - Guendouzi, Xhaka - Mkhitaryan, Ramsey, Iwobi - Lacazette
Rezerve: Cech, Kolasinac, Aubameyang, Ozil, Maitland-Niles, D.Suarez, L. Torreira
Antrenor: Unai Emery

City, victorie la limită la Bournemouth

Bournemouth - City 0-1 (Mahrez 55)

AICI a fost meciul liveTEXT!

Manchester City a revenit pe primul loc în Premier League după victoria la limită reușită pe terenul lui Bournemouth, 1-0. Algerianul Riyad Mahrez a înscris golul victoriei în minutul 55, după pasa ibericului David Silva.

A fost un meci de coșmar pentru Bournemouth, care nu a avut niciun șut spre poartă, pe poartă și nici măcar un corner în 90 de minute, potrivit statisticii celor de la BBC:

Echipa lui Pep Guardiola are un meci în plus în clasament și așteaptă acum un pas greșit al lui Liverpool, care joacă duminică împotriva rivalei din oraș, Everton.

bournemouth manchester city 4 +32 FOTO

United s-a apropiat de locul 3

Ole Gunar Solskjaer a scos-o pe United din situația dificilă creată în timpul mandatului lui Jose Mourinho, iar diavolii sunt acum la doar 3 puncte de Tottenham, ocupanta locului 3.

United - Southampton 3-2 (Pereira 53, Lukaku 59, 88 / Valery 26, Ward-Prowse 75)

A fost un meci nebun pe Old Trafford: Southampton a condus cu 1-0 și, mai apoi, a egalat la 2 după ce United preluase conducerea. Romelu Lukaku a înscris însă golul victoriei în minutul 89, într-un final electrizant, în care Paul Pogba a ratat un penalty în al cincilea minut al prelungirilor!

manchester united southampton 5 +32 FOTO

Andone, decisiv pentru Brighton

Florin Andone (25 de ani) a marcat unicul gol al lui Brighton în partida de pe teren propriu cu codașa Huddersfield, scor 1-0, într-un meci din etapa a 29-a din Premier League.

Brighton - Huddersfield 1-0 (Andone 79)

Detalii + VIDEO de la meciul lui Andone, AICI!

Atacantul român a înscris cu capul din șase metri după o centrare venită de pe stânga de la Knockaert în minutul 78.