INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Doamna de Fier! Noua președintă a lui Lyon taie în carne vie!

Michele Kang, noul președinte al lui Lyon / Foto: Imago
Michele Kang, noul președinte al lui Lyon / Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 01 iulie 2025 14:14 / Actualizat marti, 01 iulie 2025 14:31

Michele Kang, instalată de puțin timp la Lyon, a anunțat un program XXL de austeritate, după ce echipa a fost retrogradată în liga a doua din motive financiare.

Lyon a făcut apel la instanțele fotbalului francez, în legătura cu retrogradarea. Dar, în același timp, trebuie să convingă comisia care-l va judeca de faptul că s-a înscris pe drumul cel bun. Astfel că noului președinte, Michele Kang, și directorului Michael  Gerlinger nu le-a rămas decât să pună în aplicare un program de mega-austeritate.

Fiul Davide, despre Carlo Ancelotti: „Tata are nevoie de oameni care să-l contrazică”
BRAZILIA
Fiul Davide, despre Carlo Ancelotti: „Tata are nevoie de oameni care să-l contrazică”

Prima țintă a doamnei Kang o reprezintă contractelor jucătorilor. Ea și-a propus să reducă bugetul de salarii de la 160 de milioane de euro pe an la numai 90 de milioane de euro. Nimeni nu se va apropia de 500.000 de euro brut lunar, cât au în prezent Alexandre Lacazette și Nemanja  Matic.

Niciun jucător achiziționat nu va primi mai mult de 2,5 milioane de euro brut pe sezon la semnarea contractului

Iar când se va pune și problema achizițiilor de jucători, niciun nou venit nu va primi un contract mai mare de 200.000 de euro brut pe lună. Adică 2,5 milioane de euro pe an. Lista plecărilor conține numeroase nume ilustre. Pentru Lacazette există interes din Arabia Saudită, iar potrivit cotidianului L'Equipe, el ar urma să semneze cu Neom SC, o formație proaspăt promovată în Saudi Pro League.

Atacantul Georges Mikautadze, la rându-i, a stârnit interesul mai multor cluburi din Europa.  Lui AS Roma, Nottingham Forest, Galatasaray și Eintracht Frankfurt li s-a alăturat recent Sunderland, proaspăt promovată în Premier League. Arabia Saudită ar putea fi de asemenea o destinație.

John Textor a produs 175 de milioane de euro datorii la Lyon

Dezastrul de la Lyon, cu 175 de milioane de euro datorii, a fost cauzat de proasta gestiune a patronului John Textor, care și-a recunoscut vina și s-a retras de la conducerea clubului, lăsându-l acum pe mâna lui Michele Kang și a lui Michael Gerlinger.

Din 2022 proprietarul clubului, miliardarul american a negociat cu UEFA pentru ca Lyon să joace și sezonul viitor în Europa League, dacă va fi reintegrată în Ligue 1, dar n-a putut evita o amendă usturătoare, de 50 de milioane de euro, impusă de forul continental.

Citește și:
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
Campionate
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
S-a încheiat discuția! Gigi Becali, anunț după negocierile cu Al Gharafa
Superliga
S-a încheiat discuția! Gigi Becali, anunț după negocierile cu Al Gharafa
Gino Iorgulescu anunță un cutremur în Superliga: „Ar putea să nu termine campionatul”
Superliga
Gino Iorgulescu anunță un cutremur în Superliga: „Ar putea să nu termine campionatul”
Distracție maximă cu iubitele înainte de cantonament! Bîrligea cucerește Kenya, Târnovanu face show în Tenerife
Superliga
Distracție maximă cu iubitele înainte de cantonament! Bîrligea cucerește Kenya, Târnovanu face show în Tenerife
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Profit.ro
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează