INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Probleme pentru PSG înaintea confruntării cu Arsenal! Doar remiză cu Saint Etienne! Jese a făcut o criză de nervi

Articol de Cristian Adrian SecuJURNALISPORT - Publicat sambata, 10 septembrie 2016 14:56

În fața a 45.000 de suporteri prezenți pe Parc des Princes, Paris Saint-Germain a terminat la egalitate cu Saint-Etienne, scor 1-1, la capătul unui meci în care echipa lui Emery a ratat dramatic victoria, fiind egalată în prelungiri.

Unai Emery, 44 de ani, instalat în această vară pe banca tehnică a parizienilor, are motive de îngrijorare înaintea disputei de marți seară, din Champions League, contra lui Arsenal.

Fără Ibrahimovici, ajuns în această vară la Manchester United, jocul lui PSG a avut de suferit în partida de ieri, unde Jese și Ben Arfa au evoluat mult sub așteptări.

Saint-Etienne a avut prima mare ocazie a întâlnirii în minutul 27 , când Saivet a încercat să-l învingă pe Trapp cu călcâiul, la capătul unei centrări de pe partea dreaptă. Cinci minute mai târziu, Ben Arfa a scăpat singur cu portarul după o pasă sclipitoare a lui Verratti, dar l-a luat la țintă pe Ruffier, astfel că tabela arăta 0-0 după primele 45 de minute.

Jucătorii lui PSG au ieșit motivați de la cabine. În minutul 48, Verratti a înscris, dar golul a fost anulat, după ce arbitrul dictase fault la Ben Arfa înainte ca italianul să lovească mingea. Jese Rodriguezm, 23 de ani, a fost schimbat în minutul 58 cu Angel di Maria. La ieșirea de pe teren, spaniolul a intrat în polemică cu secundul lui Emery, Juan Carlos Carcedo, și a lovit cu piciorul scaunele băncii tehnice.

Intrarea lui Di Maria s-a văzut imediat, când a furnizat o centrare excelentă pentru Lucas Moura, care a ratat de puțin ținta. În minutul 67, PSG a primit un penalty la capătul unei faze complicate pentru central, după ce Matuidi a fost faultat la marginea suprafeței de pedeapsă. Moura nu a iertat și PSG conducea cu 1-0. Deși părea că jocul se îndreaptă spre o victorie a gazdelor, Robert Beric a adus egalarea în prelungirile partidei, cu largul concurs al lui Trapp, care a fost surprins de șutul slovacului.

PSG se află la al doilea meci fără victorie în campionatul Franței, după ce etapa trecută a pierdut în fața celor de Monaco. Echipa lui Emery a acumulat 7 puncte după primele 4 etape și se află pe locul 3, în spatele lui Guingamp și Monaco, care au un meci mai puțin disputat.