INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGUE 1

Ionuț Radu i-a îngropat » Auxerre retrogradează după două gafe uriașe ale portarului român

Auxerre, cu Ionuț Radu integralist, a fost învinsă 1-3 de Lens și a retrogradat în Ligue 2. Nantes, adversara directă din cursa pentru salvare, a învins-o 1-0 pe codașa Angers.

Articol de - Publicat sambata, 03 iunie 2023 23:59 / Actualizat duminica, 04 iunie 2023 09:56

Auxerre, cu Ionuț Radu integralist, a fost învinsă 1-3 de Lens și a retrogradat în Ligue 2. Portarul român a gafat la două dintre golurile oaspeților. Nantes, adversara directă din cursa pentru salvare, a învins-o cu 1-0 pe codașa Angers.

• PSG și Lens vor evolua în grupele Ligii Campionilor, în timp ce Marseille va intra în faza preliminariilor.
  • Rennes și Toulouse, câștigătoarea Cupei Franței, vor evolua în grupele Europa League.
  • Lille va intra în preliminariile Conference League.
  • Auxerre, Ajaccio, Troyes și Angers au retrogradat.

Ionuț Radu avea nevoie de o victorie în ultima etapă pentru a evita retrogradarea în Ligue 2. În confruntarea cu Lens, noua vicecampioană, tocmai portarul român, care a salvat-o pe Auxerre în atâtea meciuri în acest retur, a fost cel care a trădat-o.

Claude-Maurice a deschis rapid scorul, în minutul 19, după o mare eroare în defensiva gazdelor. A driblat un fundaș, după ce a fost angajat perfect în careu, a rămas singur cu Radu și a strecurat balonul pe jos la colțul lung. Radu s-a întins după balon, dar n-a mai avut ce face. Ionuț și-a salvat echipa în prima parte cu două intervenții excelente, dar n-a fost suficient.

Auxerre a retrogradat, după două gafe uriașe ale lui Ionuț Radu în repriza secundă

În debutul reprizei secunde, același Claude-Maurice a urmărit un balon aruncat peste apărarea lui Auxerre. Radu a ieșit din careu și a încercat să degajeze balonul, însă l-a ratat complet! S-a ciocnit cu propriul fundaș, iar vârful lui Lens a înscris nestingherit în poarta goală.

Prima eroare a lui Ionuț Radu în Auxerre - Lens 1-3
A doua eroare a lui Ionuț Radu în Auxerre - Lens 1-3
+5 FOTO

Auxerre a început să spere în minutul 71, când Leca, portarul lui Lens, a comis-o și el. A bâlbâit o minge pe care voia s-o arunce spre un coleg, Niang a fost pe fază și a reușit să înscrie.

Degeaba însă, Lens a închis meciul în minutul 78, după o nouă eroare a lui Radu. Openda a primit un balon în careu, a intrat în unghi și și-a încercat norocul cu un șut la colțul scurt. Iar goalkeeperul împrumutat de la Inter Milano a scăpat mingea printre picioare!

+5 FOTO

Nantes a profitat de eșecul lui Auxerre și s-a salvat de la retrogradare.

Eroare teribilă! O eroare care sigur o va retrograda pe Auxerre. O gafă uriașă! A ieșit dintre buturi și a ratat complet mingea. Oribilă eroare, când e o miză atât de mare. Începe să realizeze ce a făcut. Împrumutat de la Inter Milano... A avut câteva parade bune în prima repriză, dar a făcut o gafă uriașă chiar în startul părții secunde.

O intervenție jalnică din partea lui Radu! Învins la colțul scurt. Și în ce mod! Și-a băgat-o singur în poartă. Lamentabil.

- Reacția comentatorilor BT Sport la cele două erori ale lui Ionuț Radu

Nu am crezut că așa se va încheia sezonul, dar fotbalul uneori nu este cum ne dorim. Mereu am încercat să dau totul pe teren, pentru culori, și am reușit des. Din păcate, uneori nu am reușit.

Îmi pare rău pentru cum s-a terminat și mai presus de toate îmi pare rău pentru toți suporterii care merită să aibă o echipă în Ligue 1. datorită dragostei acordată echipei.

Vă mulțumesc pentru tot sprijinul acordat în toate aceste luni, chiar m-ați făcut să mă simt ca acasă. Sunt sigur că în viitor Auxerre va străluci din nou și va fi în top, așa cum merită acest club

- Mesajul de adio al lui Ionuț Radu

Dezastru pentru Man și Mihăilă » Parma a clacat la baraj și rămâne în Serie B pentru încă un sezon!
PARMA - CAGLIARI 0-0

Messi și Ramos, eșec la despărțirea de PSG

Final de aventură la PSG pentru Leo Messi și Sergio Ramos. Cele două vedete vor părăsi campioana Franței și vor ajunge cel mai probabil în Golf, unde ar putea fi colegi la Al Hilal, adică la rivala formației unde evoluează Cristiano Ronaldo, Al Nassr.

Ramos și-a luat adio cu un gol cu capul în minutul 16. Cinci minute mai târziu, Messi a avut și el ocazia să se despartă cu gol, însă i-a lăsat penalty-ul lui Mbappe, care se lupta pentru titlul de golgeter cu Lacazette. PSG a pierdut însă confruntarea. Gastien a redus din handicap după ce a interceptat o pasă slabă a lui Verratti spre Donnarumma.

Kyei a ratat un penalty în minutul 37, însă oaspeții au reușit până la urmă să restabilească egalitatea în minutul 45+1. Zeffane a profitat de ieșirea greșită a lui Donnarumma și a reluat balonul în plasă. Kyiei s-a revanșat în partea secundă și a adus victoria cu o reluare simplă din 6 metri. Chiar dacă a câștigat titlul, Christophe Galtier se va despărți de PSG, favorit să-l înlocuiască fiind Jose Mourinho.

Clasamentul final din Ligue 1:

După Messi, încă un superstar pleacă sigur de la PSG! » Azi joacă ultimul meci: „Voi îmbrăca alte culori”
PSG
Boloni e în Ligue 1! Tehnicianul român a promovat-o pe Metz în ultima etapă + meciul rivalei a fost abandonat!