INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHATEAUROUX - PSG 1-3

VIDEO PSG s-a impus pe terenul unei formații de liga a treia, în turul al treilea din Cupa Franței

PSG s-a impus pe terenul lui Chateauroux, în turul al treilea al Cupei Franței.
PSG s-a impus pe terenul lui Chateauroux, în turul al treilea al Cupei Franței. Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 07 ianuarie 2023 08:56 / Actualizat sambata, 07 ianuarie 2023 10:57

Campioana Franței, PSG, a obținut o victorie pe terenul lui Chateauroux, formație din liga a treia franceză, scor 3-1, în turul al treilea al Cupei Franței.

Parizienii au început bine partida și au deschis scorul rapid, în minutul 13, prin Hugo Ekitike. Atacantul adus vara trecută de la Reims a primit o pasă în adâncime de la Ismael Gharbi și l-a învins pe portarul gazdelor, Paul Delecroix, cu un șut la colțul lung. Înainte de a intra în poartă, balonul a atins ușor bara.

VIDEO. Rezumat: Chateauroux - PSG 1-3

Gazdele au egalat înainte de pauză. În minutul 37, Nolan Roux i-a pasat lui Thio Ntolla în interiorul careului, iar mijlocașul ofensiv al lui Chateauroux l-a învins pe Keylor Navas. Șutul a fost ușor deviat de către Bitshiabu El Chadaille, unul dintre stoperii celor de la PSG.

Mihai Stoica a confirmat ultimele plecări de la FCSB, apoi a tras linie: „Da, s-au pierdut bani”
FCSB

În minutul 78, liderul din Ligue 1 a revenit la conducere. Vitinha a centrat din banda dreaptă, iar Hugo Ekitike a reluat balonul cu capul. Execuția acestuia a fost respinsă eroic de Paul Delecroix, însă balonul a ajuns la Carlos Soler, care nu a iertat și a dus scorul la 2-1 pentru PSG.

În minutul 90+1, trupa lui Christophe Galtier a mai marcat o dată, prin Juan Bernat. Fundașul stânga al trupei din capitala Franței a trimis la colțul lung, din interiorul careului, fără șansă pentru portarul gazdelor. Pasa de gol a venit de la un alt spaniol, mijlocașul Fabian Ruiz.

S-a terminat 3-1 pentru PSG, care a devenit a cincea formație ce reușește calificarea în turul al patrulea din Cupa Franței, după Grenoble, Pau FC, Paris FC și Angers.