INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AL-HILAL

Răzvan Lucescu, victorie uriașă cu Al-Hilal în Arabia Saudită! A făcut scor cu locul doi din campionat

Al-Hilal este lider în Arabia Saudită // Sursă foto: Twitter @AlHilal Saudi Club

Articol de - Publicat miercuri, 05 august 2020 22:59 / Actualizat miercuri, 05 august 2020 23:15

Al-Hilal, echipa antrenată de românul Răzvan Lucescu (51 de ani), a obținut o victorie importantă în campionatul Arabiei Saudite.

După ce a făcut doar un egal rundă precendetă contra lui Damac (1-1), Al-Hilal a realizat un pas important în lupta pentru titlu. Gomis&Co. au trecut, scor 4-1, în deplasare la Al-Nasr Riyadth, locul 2 al clasamentului.

Răzvan Lucescu, victorie uriașă cu Al-Hilal în Arabia Saudită

Giovinco a deschis scorul pentru trupa lui Lucescu Jr. în prima repriză ('35). Totuși, la pauză, tabela arăta 1-1, în urma golului semnat de Al-Ghanam ('45+1).

În actul secund, duelul a fost tranșat de experimentatul francez Bafetimbi Gomis. Mai întâi, a readus-o pe Al-Hilal în avantaj în minutul 55, din penalty. Carlos Eduardo a dus scorul la 3-1 cinci minute mai târziu, pentru ca același Gomis să stabilească rezultatul final al meciului ('80).

Cu 7 runde înainte de epilogul stagiunii, Al-Hilal este lider în Arabia Saudită, la 9 puncte distanță de Al-Nasr Riyadth, echipa răpusă în această seară.