INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Revenire confirmată: după 21 de ani, echipa din La Liga va juca din nou în Liga Campionilor!

Bucuria celor de la Betis la golul lui Pablo Fornals // foto: Guliver/gettyimages
Bucuria celor de la Betis la golul lui Pablo Fornals // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat miercuri, 13 mai 2026 07:37 / Actualizat miercuri, 13 mai 2026 10:29

Învingătoare cu Elche, 2-1 în etapa 36 din La Liga, Real Betis s-a asigurat că nu mai poate pierde locul 5. Andaluzii și-au asigurat astfel revenirea în Liga Campionilor, la 21 de ani de la ultima participare!

În sfârșit, imnul Ligii Campionilor se va auzi din nou într-un meci al lui Betis. Alb-verzii andaluzi au obținut calificarea în principala competiție intercluburi grație combinației de rezultate înregistrate marți seara.

De la ora 20:00, singura echipă care ar fi putut-o depăși pentru locul 5, Celta Vigo, a pierdut acasă cu Levante, după o prestație de coșmar a românului Ionuț Radu. O oră mai târziu, câtă vreme scorul în Celta - Levante era 1-1, Betis a intrat pe teren căutând să-și facă treaba.

Și a reușit asta în fața unui Elche rămas în 10 oameni în minutul 49, câtă vreme tabela arăta 1-1. În superioritate numerică, Betis a înscris golul victoriei prin Pablo Fornals ('68).

Real Betis revine în Liga Campionilor după 21 de ani!

Formația lui Manuel Pellegrini a rămas în avantaj până la final și a securizat astfel locul 5 în campionat, unul care trimite direct în Liga Campionilor în următorul sezon, în care Spania și-a asigurat un loc suplimentar grație coeficientului european din actuala stagiune.

Betis a jucat ultima dată în Liga Campionilor în sezonul 2005/2006. S-a descurcat onorabil atunci într-o grupă cu Liverpool, Chelsea și Anderlecht, terminând pe locul 3 cu 7 puncte, ceea ce i-a permis să continue în Cupa UEFA. Acolo a dat peste FCSB în faza optimilor și a fost eliminată după 0-0 la București și 0-3 acasă.

Sărbătoarea a fost pe măsură. Jucătorii și staff-ul tehnic au cântat și dansat pe teren, cu suporterii în continuare în tribune mult timp după fluierul final.

Isco, ex-Real Madrid, a părut extrem de emoționat de această realizare. Betis l-a filmat și pus pe rețelele sociale: „A câștigat 5 Ligi ale Campionilor, dar uitați ce înseamnă pentru el”.

Citește și:
Darius Olaru pleacă de la FCSB! Va juca într-un campionat de top din Europa: „Îi dau drumul” » Câți bani va primi FCSB
Superliga
Darius Olaru pleacă de la FCSB! Va juca într-un campionat de top din Europa: „Îi dau drumul” » Câți bani va primi FCSB
O lume întreagă SUB stadion! » Tur în „labirintul” din Giulești: imaginile sunt spectaculoase
Superliga
O lume întreagă SUB stadion! » Tur în „labirintul” din Giulești: imaginile sunt spectaculoase
Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP
Liga 2
Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP
Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America
 EXCLUSIV ANAF închide rețeaua de magazine
Profit.ro
 EXCLUSIV ANAF închide rețeaua de magazine
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America

Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează