INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

video+foto Derbi Sevillano, SUSPENDAT! Fekir a înscris din corner, apoi un jucător a fost lovit în cap cu un obiect aruncat din tribune, iar meciul oprit!

Joan Jordan, lovit în cap cu obiectul aruncat din tribune // foto: Imago Images +13   FOTO
Joan Jordan, lovit în cap cu obiectul aruncat din tribune // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 ianuarie 2022 23:19 / Actualizat duminica, 16 ianuarie 2022 00:30

Ultima parte a primei reprize din Real Betis - Sevilla, meci din optimile Cupei Regelui, a fost halucinantă. Joan Jordan, jucător al oaspeților, a fost lovit în cap cu un obiect aruncat din tribune, iar oficialii au decis SUSPENDAREA partidei la aproximativ 45 de minute după acel incident.

UPDATE ora 00:15 - Joan Jordan, transportat la spital

Jucătorul lovit de bara aruncată din tribune se confruntă cu o durere puternică de cap, conform Marca. El a fost transportat la spital pentru a efectua o serie de analize.

UPDATE ora 23:50 - Real Betis - Sevilla, SUSPENDAT!

Meciul dintre Real Betis și Sevilla a fost suspendat, urmând a se juca la o dată ulterioară, cel mai probabil duminică, fără fani. Jucătorii Sevillei nu au mai dorit să intre pe teren după șocul suferit de coechipierul lor.

Știrea inițială - Haos total în Real Betis - Sevilla

În minutul 39 al meciului găzduit de Estadio Benito Villamarin, casa celor de la Real Betis, Nabil Fekir (28 de ani) a înscris un gol de poveste, direct din corner!

Fekir a profitat de poziționarea neinspirată a lui Alfonso Pastor Vacas, portarul de 21 de ani al Sevillei, care era ieșit la câțiva metri în fața liniei porții. Goalkeeperul lui Lopetegui s-a întins să respingă balonul, dar a reușit doar să-l atingă înainte ca acesta să intre în plasă.

Real Betis - Sevilla, oprit după ce Joan Jordan a fost lovit cu un obiect aruncat din tribune

Real Betis - Sevilla // foto: captură Look Sport
+9 FOTO

La doar câteva momente după gol, în timp ce jucătorii și staff-ul lui Real Betis sărbătoreau reușita care a adus egalarea, un suporter din peluza din spatele porții Sevillei a aruncat o bară lungă, aparent din plastic (foto sus), care l-a lovit în cap pe Joan Jordan, „închizătorul” oaspeților.

Culmea, „centralul” Ricardo de Burgos Bengoetxea se afla la câțiva metri de Jordan și a văzut totul perfect. În acel moment a întrerupt partida și după mai multe discuții cu oficialii celor două formații, a decis să-i trimită pe jucători la cabine, fără ca prima parte să fie reluată.

În tot acel timp, Joan Jordan primea îngrijiri din partea cadrelor medicale.

+9 FOTO

Papu Gomez reușise să deschidă scorul în minutul 35, cu un șut de la marginea careului, la „rădăcina” barei din stânga.

Meciul a fost oprit după ce Joan Jordan a fost lovit cu un obiect aruncat din tribune.

- Anunț Sevilla FC

Au pățit-o și în 2007

A mai fost un meci suspendat între cele două formații, în 2007, când antrenorul oaspeților de la Sevilla, Juande Ramos, a fost lovit cu o sticlă și a rămas inconștient câteva zeci de secunde. Partida s-a rejucat după 20 de zile.

Juande Ramos, lovit de o sticlă în 2007

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Florin Andone, titular în optimile Cupei Regelui » Meciul a fost decis la loviturile de departajare!

Superdebut! Coutinho a pus-o la pământ pe Manchester United în 5 minute » Ce a urmat e fabulos