INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ATLETICO 0-0

REAL MADRID - ATLETICO 0-0 // Diego Simeone, "kriptonita" Realului! Valsul din La Liga devine o luptă în 4?

Articol de GSP - Publicat sambata, 29 septembrie 2018 22:15

Real Madrid și Atletico au terminat la egalitate, scor 0-0. Gazdele egalează Barcelona în fruntea clasamentului.

Diego Simeone pare Kriptonita Realului. Tehnicianul argentinian a ajuns la a cincea partidă consecutivă fără înfrângere în fața celeilalte formații din Capitală. Înfruntarea de astăzi s-a desfășurat sub coordonatele obișnuite. Realul în control, dar cu o posesie vizibil stânjenită de pressing-ul ucigător al lui Atletico.

Prima șansă importantă de gol a venit în minutul 18. Griezmann a scăpat singur cu belgianul Courtois, dar a fost blocat de mână stângă lăsată inteligent în spate. Gareth Bale a oferit răspunsul 3 minute mai târziu, ratând de puțin ținta din lovitură liberă. Finalul reprizei a fost de un calm necaracteristic, fără șanse mari de gol, dar și fără durități.

Lopetegui l-a lăsat pe Bale la cabine. Intrarea lui Dani Ceballos a dinamizat ofensiva în debutul părții secunde. Atletico a părut sufocată, n-a mai reușit să tâșnească pe contraatac, dar a absorbit fără mari dificultăți șarjele galacticilor. Cea mai mare oportunitate de gol a venit în minutul 66. Marco Asensio a scăpat singur cu Oblak. Slovenul a ieșit mult din poartă, i-a închis unghiul și a respins în corner. Jocul de șah din finalul partidei a rămas fără urmări pe tabela de marcaj.

Real Madrid egalează Barcelona în fruntea clasamentului din La Liga, cu 14 puncte. Atletico este pe 4, cu 12 puncte, în timp ce podiumul e completat de revelația Sevilla, cu 13 puncte.

Real Madrid - Atletico 0-0

Echipele de start

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Varane, Ramos, Nacho - Kroos, Casemiro, Modrici - Bale, Benzema, Asensio
Rezerve: Navas - Ceballos, Mariano, M. Llorente, Lucas, Vinicius, S. Rodriguez
Antrenor: Julen Lopetegui

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Gimenez, Godin, Filipe Luis - Koke, Rodrigo, Saul, Lemar - D. Costa, Griezmann
Rezerve: Adan, Arias, Correa, Lucas, Kalinici, Thomas, Vitolo
Antrenor: Diego Simeone

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”