INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Real Madrid remizează cu Betis în ultimul meci înaintea finalei Ligii Campionilor

Real Madrid și Betis au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul #38 din La Liga. +7   FOTO
Real Madrid și Betis au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul #38 din La Liga.

Articol de - Publicat sambata, 25 mai 2024 23:57 / Actualizat sambata, 25 mai 2024 23:58

Înainte de startul meciului, „galacticii” au creat un moment special pentru Toni Kroos, care a jucat ultima partida pe „Santiago Bernabeu”. Toți jucătorii s-au strâns pe gazon și l-au așteptat în aplauze pe mijlocașul german. Spectatorii au pregătit și ei un omagiu fotbalistului: au afișat o scenografie spectaculoasă cu Toni Kroos.

VIDEO. Toni Kroos, aclamat la scenă deschisă la ultimul meci pe Santiago Bernabeu

Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 35. Rodrygo l-a servit perfect în careu pe Vinicius, dar brazilianul nu a găsit drumul spre gol. Betis a răspuns 3 minute mai târziu. Bellerin a trimis cu capul spre poartă, dar mingea a trecut pe lângă. În repriza secundă, Thibaut Courtois și-a salvat echipa în două rânduri. S-a opus în fașa lui Perez, apoi l-a blocat pe Miranda.

Finalul de meci a fost unul emoționant. Toni Kross a fost înlocuit în minutul 86 de Dani Ceballos și a fost apaludat la scenă deschisă pe stadionul pe care a scris istorie.

+3 FOTO

Real Madrid încheie sezonul pe primul loc, cu 95 de puncte, și este gata de finala Ligii Campionilor, în care o va întâlni pe Borussia Dortmund sâmbătă, 1 iunie, de la 22:00. De cealaltă parte, Betis încheie sezonul pe locul 7, cu 57 de puncte.

FINAL. Real Madrid - Betis 0-0

Real Madrid (4-3-2-1): Courtois - Carvajal, Rudiger, Nacho, Mendy - Valverde, Camavinga, Kroos - Bellingham - Rodrygo, Vinicius
Rezerve: Kepa, Ceballos, Diaz, Garcia, Guler, Joselu, Lucas, Lunin, Martin, Militao, Modric
Antrenor: Carlo Ancelotti

Betis: Vieites - Sabaly, Sokratis, Visus, Miranda - Cardoso, Roca, Bellerin, Rodri, Perez – Jose
Rezerve: Abner, Altimira, Bravo, Diao, Ezzalzouli, Fekir.
Antrenor: Manuel Pellegrini

Real Madrid - Betis, echipe probabile:

Real Madrid (4-3-1-2): Courtois - Carvajal, Rudiger, Nacho, Mendy - Camavinga, Kroos, Valverde - Bellingham - Rodrygo, Vinicius.

Betis (4-2-3-1): Bravo - Bellerin, Sokratis, Riad, Miranda - Jonny, Roca - Ezzalzouli, Fekir, Perez - Jose.

Stadion: Estadio Santiago Bernabeu
Arbitru: Isidro Diaz de Mera Escuderos / VAR: Santiago Jaime Latre

„Haos! Latră unii la alții” » Ce scrie presa din Ucraina despre România inaintea debutului la Euro 2024: „Cei mai slabi”
Nationala
Interviu EXCLUSIV cu ucraineanca din naționala României în ziua meciului de la EURO: „Fiți puternici și curajoși!” + Povestea zguduitoare din războiul cu rușii: „N-am apucat să mai vorbesc cu tata înainte să moară. Era căzut psihic”
Nationala
România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024