INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ESPANYOL 3-1

FOTO Real Madrid a câștigat fără Benzema » Revenire de la 0-1 cu Espanyol, cu Vinicius în mare formă

Real Madrid - Espanyol/ foto Imago Images +9   FOTO
Real Madrid - Espanyol/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 11 martie 2023 16:55 / Actualizat sambata, 11 martie 2023 17:08

Real Madrid a câștigat acasă cu Espanyol, scor 3-1, în etapa #25 din La Liga.

Programul etapei #25 din La Liga

Real Madrid a început prost meciul de pe „Bernabeu”. Joselu, atacantul crescut în academia madrilenilor, a deschis scorul în minutul 8. A finalizat un contraatac cu un șut direct în vinclu, fără preluare, Courtois fiind spectator.

Marca titrează: „Barcelona riscă excluderea din Champions League!”
BARCELONA

Vinicius, Militao și Asensio, remarcații zilei

Real a egalat prin nimeni altul decât Vinicius, cel mai în formă jucător al campioanei Spaniei. A luat o fază pe cont propriu, a driblat doi adversari, l-a evitat și pe al treilea, apoi a șutat plasat la colțul lung. Un alt internațional brazilian a dus scorul la 2-1.

Militao a trimis cu capul, sub bară, în urma unei centrări sublime a lui Tcouameni. Francezul i-a pus mingea pe cap lui Eder, cu exteriorul. În partea secundă, Real a dominat, a avut posesia, dar Espanyol s-a apărat bine. Rodrygo a fost aproape să închidă meciul în minutul 75, cu un șut superb din lovitură liberă.

Mingea a trecut peste zid și s-a oprit în transversală. Asensio a intrat în locul lui Modric și a stabilit scorul final. L-a învins pe Pacheco din postura de unu la unu, după o pasă primită de la Nacho. Câteva momente mai târziu, tot Asensio a fost în centrul unei mari ocazii. A plecat pe contraatac, l-a lăsat pe Valverde singur cu portarul, dar mijlocașul a ratat.

Real Madrid - Espanyol / foto Imago Images
+5 FOTO

Clasamentul din La Liga

FINAL. Real Madrid - Espanyol 3-1

• Click AICI pentru statistici
  • Au marcat:  Vinicius 22, Militao 39, Asensio 90+3 / Joselu 8
  • Concluziile primei reprize: Espanyol a deschis repede scorul pe „Santiago Bernabeu”. Joselu a trimis direct în vinclu, din prima, după un contraatac. Real a egalat prin Vinicius, șut plasat la colțul lung în urma unei curse individuale. Militao a marcat pentru 2-1, cu o lovitură de cap sub bară. Centrarea pentru brazilian a venit de la Tchouameni, care i-a pus mingea pe cap cu exteriorul.
  • Repriza a doua: Rodrygo a fost aproape de un gol superb în minutul 75. A tras peste zid din lovitură liberă. Portarul era bătut, fiind salvat de transversală. Asensio a închis tabela, pe contraatac