INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Real Madrid, lecție de fotbal pentru Girona! Liderul din La Liga a spulberat revelația din Spania

Real Madrid, lecție de fotbal pentru Girona

Articol de - Publicat sambata, 10 februarie 2024 21:30 / Actualizat sambata, 10 februarie 2024 21:59

Real Madrid, liderul din La Liga, nu a avut nicio emoție cu Girona, locul 2, revelația acestui sezon. Și s-a impus categoric, 4-0, în derby-ul etapei a 24-a din La Liga.

Rezultatele și programul etapei 24 din La Liga

Real Madrid și Girona, primele două clasate din La Liga s-au duelat pe „Santiago Bernabeu”, în ceea ce se anunțat un duel extrem de interesant. Dar catalanii nu au putut să le țină piept gazdelor și au suferit a doua înfrângere din acest sezon. Precedenta a fost tot cu Real, 0-3, în tur.

Real Madrid, victorie categorică în fața Gironei

Madrilenii au avut parte de o primă repriză excelentă, marcând de două ori. După 6 minute, Vinicius a deschis scorul, cu un șut incredibil, de la 20 de metri. După alte 30 de minute, brazilianul a trecut în rol de servant. I-a pasat spectaculos lui Bellingham, cu exteriorul, iar englezul l-a depășit pe portarul advers și a făcut 2-0.

După pauză, tot madrilenii au controlat jocul. Iar în minutul 54, Bellingham a făcut 3-0. După încă 7 minute, Rodrygo a stabilit scorul final, tot dintr-o pasă a lui Vinicius.

În prelungiri, Real putea face 5-0, dar Joselu a trimis în bară, din penalty.

Clasamentul din La Liga

FINAL » Real Madrid - Girona 4-0

Real Madrid - Girona, echipe de start:

REAL MADRID (4-1-2-1-2): Lunin - Lucas, Carvajal, Tchouaméni, Mendy - Camavinga, Kroos, Valverde, Bellingham - Vinicius, Rodrygo.
Antrenor: Carlo Ancelotti

GIRONA (4-3-3): Gazzaniga - Couto, García, Juanpe, Gutiérrez - Martín, García, Portu, Savio, Tsygankov - Dovbyk
Antrenor: Michel Sanchez

Mai multe știri din La Liga:

Final de carieră pentru Toni Kroos? Carlo Ancelotti a oferit imediat răspunsul: „Înseamnă că are caracter”