INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Real Madrid, victorie fără Zinedine Zidane » Eden Hazard, la cel mai bun meci din acest sezon

Eden Hazard (30 de ani) FOTO IMAGO +21   FOTO
Eden Hazard (30 de ani) FOTO IMAGO

Articol de - Publicat duminica, 24 ianuarie 2021 08:01 / Actualizat duminica, 24 ianuarie 2021 09:38

Real Madrid a învins Deportivo Alaves, scor 4-1, în runda #20 din La Liga, într-un meci disputat fără Zinedine Zidane (48 de ani) pe bancă, care este infectat cu COVID-19. Eden Hazard (30 de ani) a fost titular, a marcat un gol și a oferit un assist.

Real Madrid, care a fost eliminată în această săptămână din Copa del Rey de o formație din liga a treia, a deschis scorul în minutul 15 prin Casemiro, după o lovitură de colț executată de Toni Kroos.

ALAVES - REAL MADRID 1-4. Eden Hazard, cel mai bun meci din acest sezon

Spre finalul primei reprize, Karim Benzema a mărit avantajul formației blanco după pasa decisivă oferită de Eden Hazard. Cinci minute mai târziu, belgianul și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Prima reușită în La Liga după o pauză de aproape 3 luni! La pauză, tabela arăta scor de neprezentare pe Estadio Mendizorrotza.

3 goluriîn 12 partide a marcat Eden Hazard pentru Real Madrid în acest sezon

Joselu a redus din diferență pentru gazde în a doua repriză, dar ultimul gol al meciului a fost marcat de Karim Benzema, francezul izbutind dubla în minutul 70. Galacticii au obținut cele trei puncte și se apropie la două lungimi de liderul Atletico Madrid, care are două meciuri mai puțin disputate.

FOTO IMAGO
FOTO IMAGO
FOTO IMAGO
FOTO IMAGO
+17 FOTO

Zinedine Zidane, testat pozitiv la COVID-19

La începutul lunii, Zinedine Zidane a fost izolat, pentru că intrase în contact cu o persoană infectată. Atunci, testul a ieșit negativ. Pe 22 ianuarie a fost depistat pozitiv cu COVID-19, iar tehnicianul în vârstă de 48 de ani a intrat în izolare.

VIDEO. Eden Hazard la un antrenament al celor de la Real Madrid

Prima victorie pentru Adrian Ursea în 2021: „Am avut o săptămână grea, suporterii au venit peste noi”

AC Milan, umilită în Serie A, chiar pe „San Siro”! Tătărușanu a văzut de pe bancă o fază rară în fotbal