INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TRANSFER

Începe revoluția pe Old Trafford » Jucătorul de 39 de milioane de euro, OUT de la Manchester United în această iarnă

Harrry Maguire și Donny van de Beek (dreapta) FOTO: Imago

Articol de - Publicat duminica, 17 decembrie 2023 11:33 / Actualizat duminica, 17 decembrie 2023 12:01

Începe curățenia la Manchester United în această iarnă! Erik ten Hag (53 de ani) este dispus să renunțe la mai mulți jucători, iar primul care va părăsi formația de pe Old Trafford este fostul său elev de la Ajax, Donny van de Beek (26 de ani).

Mijlocașul olandez a fost achiziționat de către Manchester United în perioada de mercato din vara anului 2020, pentru suma de 39 de milioane de euro.

Dan Șucu îi „suflă” una dintre țintele rivalei FCSB » Oferă 1 milion de euro pentru jucătorul dorit cu insistență de Gigi Becali
TRANSFER

Donny van de Beek va fi noul jucător al lui Eintracht Frankfurt

Eintracht Frankfurt a ajuns la un acord cu Manchester United pentru împrumutul lui Donny van de Beek din luna ianuarie, potrivit jurnalistului italian, Fabrizio Romano. Din vara viitoare, clubul german va avea opțiunea de a-l transfera definitiv pe mijlocașul olandez pentru suma de 15 milioane de euro.

În 4 sezoane petrecute pe Old Trafford, van de Beek a bifat doar 35 de meciuri în Premier League, timp în care a marcat două goluri și a oferit o pasă decisivă. Olandezul nu se află la prima plecare, după ce în a doua jumătate a sezonului 2021-2022 a fost împrumutat la Everton, unde a bifat 7 meciuri în Premier League, reușind să marcheze un gol.

Donny van de Beek a jucat doar 23 de minute în acest sezon

Donny van de Beek a bifat doar 23 de minute de joc în acest sezon, 20 de minute contra lui Crystal Palace în victoria cu 3-0 a „diavolilor roșii” din Cupa Ligii Angliei și 3 minute cu același adversar, în Premier League, în înfrângerea cu 0-1. Olandezul a fost de 7 ori rezervă neutilizată în acest sezon, iar în 15 meciuri nu a prins nici măcar lotul.

Vezi și alte știri:

Cel mai influent om din spatele Simonei Halep, poziție dură în cazul de dopaj: „Sentința este o condamnare la moarte!”
TENIS
Revenire de senzație după 7 ani: „Vreau să mă întorc aici. Am fost la câteva meciuri ale FCSB-ului, am o relație bună cu MM Stoica”