INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

VIDEO Ce bijuterie! Robert Lewandowski, execuție de pe altă planetă în meciul care i-a adus titlul lui Bayern

Robert Lewandowski. foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 mai 2021 09:43 / Actualizat duminica, 09 mai 2021 10:02

Bayern Munchen a umilit-o pe Borussia Monchengladbach, 6-0, în meciul care i-a făcut matematic campioni pe bavarezi. „Mașinăria” Robert Lewandowski a strălucit din nou: hat-trick în urmă căruia a ajuns la 39 de goluri în acest sezon.

• Bayern Munchen e campioana Germaniei, ediția 2020/21. Bavarezii și-au asigurat matematic titlul, al 9-lea consecutiv, îmbunătățindu-și propriul record în Bundesliga

Golul de 3-0, reușit de polonez în minutul 34, a fost o nouă dovadă a măiestriei atacantului de la Bayern, care a înscris printr-o semifoarfecă plasată chirurgical în poarta lui Gladbach. Tot Lewa deschisese scorul în minutul 2, el punctând și în minutul 66, din penalty.

Cele trei goluri reușite sâmăbătă l-au apropiat pe Lewandowski la doar o reușită de recordul legendarului Gerd Muller (40 de goluri stagionale). Superstarul polonez mai are două etape la dispoziție pentru a-l egala și, de ce nu, a-l depăși pe Muller.