INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED - ARSENAL

Ruben Amorim, record negativ în Premier! » Declarație șocantă: „N-am fost plictisitori”

Ruben Amorim, managerul lui Manchester United. Foto: Instagram
Ruben Amorim, managerul lui Manchester United. Foto: Instagram

Articol de - Publicat luni, 18 august 2025 08:11 / Actualizat luni, 18 august 2025 08:24

Manchester United a fost învinsă pe teren propriu de Arsenal (0-1), la debutul în noua ediție de Premier League.

După fluierul final, deși învins, Ruben Amorim a ieșit cu o declarație pompoasă. „Am demonstrat astăzi că putem câștiga orice meci din Premier League, mai ales împotriva unei echipe mari precum Arsenal.

Am fost echipa mai bună. Avem sentimentul că am jucat mai bine. În final, am pierdut meciul, dar sunt foarte mândru de efortul pe care l-au depus băieții și asta este important pentru a merge mai departe.

Am fost mai agresivi decât anul trecut, am sprintat mai mult, am fost mai curajoși. Cred că cel mai important lucru a fost că nu am fost plictisitori”, a punctat managerul lui Manchester United.

Ruben Amorim, o etichetă jenantă

Într-adevăr, „diavolii roșii” au arătat un pic mai bine decât în trecuta ediție de campionat, când au încheiat pe locul 15. Însă deznodământul, un nou eșec, îi pune lui Amorim o etichetă nedorită.

Este primul manager al unei non-promovate care ajunge cel mai rapid la 15 înfrângeri în Premier League. Da! Portughezul are 15 eșecuri în 28 de partide începând din noiembrie, de când l-a înlocuit pe bancă pe Erik ten Hag. Așa ceva nu se mai întâmplase de la Paul Hart, în 2009, cu Portsmouth!

Portarul, o problemă. De Gea nu vrea să se întoarcă

Amorim a început cu Bayindir între buturi, urmare a accidentării titularului Onana. Dar turcul nu e o soluție, fiind coautor la golul lui Arsenal.

The Sun scrie că United e practic condamnată să cumpere un nou portar, probabil pe Donnarumma (PSG), în condițiile în care De Gea (Fiorentina) nu vrea să se întoarcă.

Atacul lui Manchester United a rămas din nou dator

Manchester United l-a adus pe Benjamin Sesko cu 74 de milioane de lire sterline, de la RB Leipzig, însă tehnicianul portughez l-a lăsat pe bancă până în minutul 65! „O decizie ciudată, în condițiile în care în prima repriză au fost câteva centrări înalte în careul lui Arsenal și nimeni acolo care să le materializeze”, a punctat același The Sun.

Bryan Mbeumo și Mateo Cunha, alți doi nou-sosiți, au înviorat într-adevăr atacul. Dar rezultatul a fost zero goluri în dreptul lui Manchester United, care și sezonul trecut a rămas datoare pe tabela de marcaj: doar 44 de goluri marcate în 38 de etape!

Citește și:
Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină un străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”
Superliga
Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină un străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Superliga
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Chipciu l-a distrus, după CFR - U Cluj: „Dacă ești tare, nu mai sări atât în piscină”
Superliga
Chipciu l-a distrus, după CFR - U Cluj: „Dacă ești tare, nu mai sări atât în piscină”
Andrei Nicolescu, anunț-bombă pentru Dinamo: „Am făcut eforturi inimaginabile”
Superliga
Andrei Nicolescu, anunț-bombă pentru Dinamo: „Am făcut eforturi inimaginabile”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (2)
Rasunda23.
Rasunda23.  •  18 August 2025, 08:39

.„Am demonstrat astăzi că putem câștiga orice meci din Premier League, mai ales împotriva unei echipe mari precum Arsenal." Si uite asa, avem dovada ca exista mai multe Universuri...

Brinzovenescu
Brinzovenescu  •  18 August 2025, 08:30

Achizițiile lui United au jucat foarte bine- in special Mateus Cunha și Mbuemo!Spre comparație- la Arsenal mult trâmbițatul Gyokeres(cu mențiunea ca a fost strâns marcat de De Light)și mai ales Madueke au fost „petarde”!

Vezi toate comentariile (2)
Comentează