INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  STRANIERI

Șansa lui George Pușcaș la Bari: „Un gol de moral și ca o răsplătire pentru răbdarea care i se oferă”

George Pușcaș, după golul înscris cu Lecco / Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 13 februarie 2024 15:35 / Actualizat marti, 13 februarie 2024 15:58

George Pușcaș (27 de ani) a găsit ceea ce căuta în Serie B, continuitate și încredere. După golul marcat (primul de la transferul de la Genoa) în meciul cu Lecco (3-1), presa locală a apreciat că „reușita românului este bună pentru moral și constituie o recompensă pentru răbdarea și încrederea antrenorului Giuseppe Iachini”.

A strâns deja 221 de minute la noua sa echipă din Serie B, iar în ultimele trei etape a fost mereu titular. George Pușcaș a și marcat la cea mai recentă apariție în squadra lui Beppe Iachini, la 3-1 cu Lecco, o reușită de vârf de careu care i-a atras aprecieri în presa locală.

Abia acum au aflat și englezii cât câștigă Radu Drăgușin la Tottenham » Direct în TOP 10 tineri cu contracte mari din elita Premier League!
ANGLIA

Agenția Tuttobari.com a scris că „este un gol de moral și o recompensă pentru răbdarea și încrederea noului antrenori Beppe Iachini. Un gol care-i alungă toate gândurile negre și ce poate fi un început al unui parcurs menite să-i ofere satisfacții. Pentru el și pentru echipă. Pușcaș ar putea zâmbi. Golul de sâmbătă, din partida cu Lecco, întâiul din a doua sa experiență la Bari, a venit, probabil, la momentul cel mai oportun. Răbdarea a fost răsplătită".

„Pușcaș trebuie să umple lacunele serioase din ultimii metri"

Dovadă că, deși n-a prins finalul partidei pe teren (a fost înlocuit în minutul 61 cu Lecco), prestația lui Pușcaș a fost promițătoare: „Iachini s-a arătat mulțumit de evoluția atacantului român, față de care e nevoie în continuare de răbdare. O răbdare, trebuie zis, imediat răsplătită. Cu siguranță, Pușcaș nu vrea să se oprească. Sâmbătă, pe «San Nicola», sosește Feralpisalò: o provocare pentru Bari, care trebuie câștigată cu orice preț.

Și pentru a face acest lucru, va fi nevoie și de contribuția fostului atacant de la Genoa, ale cărui goluri sunt foarte necesare pentru o echipă ce, încă de la începutul campionatului, a arătat lacune serioase în ultimii metri din fața porții adverse". Tuttobari i-a dat nota 6 pentru cele 61 de minute bifate sâmbătă: „Un meci de uitat până în minutul 53, când l-a învins pe Melgrati cu o execuție precisă".

22de meciuri are George Pușcaș în tricoul lui Bari, pentru care a reușit șase goluri și un assist în Serie B și Coppa Italia

Pușcaș a primit puține mingi în prima repriză, dar atacantul alb-roșu a răspuns cu golul de 2-0. Românul a fost util în contraatacurile pornite de coechipieri - Tuttomercatoweb, agenție italiană

E „noul Bărcăuan”! Vine în Superliga ca fundaș central, după ce a jucat și ca atacant