INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

VIDEO Scandal imens după Lazio - Milan » Acuzat că s-a bucurat la golul adversarilor: „Om fără onoare, pleacă din Roma!”

Francesco Acerbi (34 de ani), fundașul central al lui Lazio, a intrat în vizorul fanilor la finalul eșecului suferit pe teren propriu, scor 1-2, în fața lui AC Milan.

Articol de GSP - Publicat luni, 25 aprilie 2022 08:51 / Actualizat luni, 25 aprilie 2022 09:15

Lazio a condus pe „Olimpico” încă din minutul 4, datorită reușitei lui Immobile. Milanezii au egalat imediat după pauză, prin Giroud. În al doilea minut al prelungirilor, la scorul de 1-1, Francesco Acerbi a respins greșit, direct la Ibrahimovic, o minge care părea la îndemână. Suedezul a pasat către Tonali, iar Milan a obținut o victorie care o păstrează în lupta pentru titlu.

Liverpool câștigă „Merseyside derby” și o împinge pe Everton cu un pas în Championship! Luis Diaz, prestație fabuloasă
Premier League

Scandal după Lazio - AC Milan: „Pleacă din Roma”

Pentru Acerbi, fotbalist la Milan în sezonul 2012/2013, a urmat un alt „meci”. Camerele televiziunilor l-au surprins cu un zâmbet pe față după reușita lui Tonali, iar fanii i-au sărit în cap. Și colegul Adam Marusic l-a certat, chiar pe gazon, pentru greșeala de la gol.

Francesco Acerbi, după golul marcat de Tonali

„Pleacă!”, „Nu vrem să te mai vedem în tricoul ăsta” sau „Om fără onoare, pleacă din Roma” au fost câteva dintre mesajele postate de suporteri pe rețelele de socializare.

„Ajunge. Am dat întotdeauna totul pentru aceste culori și sunt mândru că am cucerit trofee în acest tricou. Râsul despre care vorbiți era unul pe fond nervos, pentru că greșisem la gol, nu unul de fericire pentru eșec. Nu vreau ca vreun fan să creadă asta despre mine”, a scris Francesco Acerbi, pe Twitter.

VIDEO Rezumatul meciului Lazio - AC Milan 1-2

Acerbi, tot mai hulit de fanii lui Lazio

Relația dintre Francesco Acerbi și fanii lui Lazio s-a deteriorat în ultimele luni. După un gol marcat împotriva celor de la Genoa, în decembrie 2021, a dus mâna la ureche și s-a întors către suporteri: „Acum nu mai comentați?”. După partidă, a continuat tirada: „Nu îmi pasă de critici. Fanii? Erau mai mulți pe stadion și în timpul pandemiei”.

Un alt episod controversat a fost cel legat de prelungirea contractului care expiră în 2025: „Dacă Lazio se comportă așa în continuare, nu mă interesează să extind înțelegerea”.

Istvan Kovacs, în centrul atenției după delegarea de lux din Champions League: „Suntem în fața unei revelații”

VIDEO+FOTO În minutul 80, Napoli conducea cu 2-0! Modul incredibil în care a ieșit din cursa pentru titlu în Serie A