INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EIBAR - REAL MADRID 1-3

Scandal provocat de VAR după Eibar - Real Madrid: „Și lui Sergio Ramos i s-a părut penalty!”

Jose Luis Mendilibar, antrenorul lui Eibar, se plânge că VAR nu a intervenit la mingea care l-a lovit în cot, în careu, pe Sergio Ramos în confruntarea cu Real Madrid, scor 1-3. Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat luni, 21 decembrie 2020 12:25 / Actualizat luni, 21 decembrie 2020 12:25

Jose Luis Mendilibar, antrenorul lui Eibar, se plânge că VAR nu a intervenit la mingea care l-a lovit în cot, în careu, pe Sergio Ramos în confruntarea cu Real Madrid, scor 1-3: „Arbitrii sunt într-o confuzie totală”.

Real a legat al cincilea succes în campionat și-n Ligă, revenind în frunte la egalitate de puncte cu rivala Atlético. N-a fost însă o defilare cu Eibar (3-1), deși Los Blancos aveau 2-0 după 13 minute și diferența era evidentă. Putea fi 2-2 în final, când trupa lui Zidane gâfâia. Noroc cu tacklingul lui Ramos, salvator la Bigas, și cu arbitrul Munuera Montero. Mingea, trimisă cu capul de Muto, care l-a lovit în cot în careu pe căpitanul oaspeților nu s-a soldat cu lovitura de la 11 metri și pe Ipurúa!

EIBAR - REAL MADRID 1-3. „A fost un henț clar”

Antrenorul Jose Luis Mendilibar acuză faza din minutul 83: "Și Ramos s-a gândit că e penalty din moment ce a discutat atâta cu ceilalți jucători. În alte situații se revăd reluările două-trei minute la toate camerele posibile. Acum au decis în doar 20 de secunde, centralul nici măcar nu s-a dus la margine. Nimeni nu înțelege când trebuie fluierat și când nu, iar arbitrii par într-o confuzie totală". Și Marca a dat de înțeles că Real a fost iertată de sancțiunea de la punctul cu var: "Un henț clar al lui Ramos pe final a aprins polemica. Mișcare brațului e naturală, intervine în joc, bisectoare, tangentă... Pentru mai puțin de atât s-au acordat mai mult de 100 de penaltyuri în ultimii doi ani".

Gol și două assisturi

În locul unui potențial 2-2, s-a făcut pe contraatac 3-1. Lucas Vázquez, din al doilea assist marca Benzema. Karim, notat cu trei stele de Marca, deschisese scorul și îl servise perfect pe Modrici. Atacantul francez, elogiat permanent de Zidane, a marcat cinci goluri în ultimele patru partide.

Dacă a fost henț la Ramos? Important e ca arbitrul să clarifice, el decide dacă fluieră penalty, nu comentez niciodată. Am avut 20 de minute spectaculoase în start, dar am suferit pentru succes
Zinedine Zidane, antrenor Real

Sergio Ramos, 100 de goluri în tricoul lui Real Madrid

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Ladislau Boloni, al treilea conflict cu un jucător: „Are probleme de comportament!”

Șumudică: „Mâine plec, țineți cont ce vă spun!” » Ce sumă uriașă a câștigat în Turcia