INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA » JUVENTUS - CHIEVO 3-3

Sergio Pellissier i-a trezit

Articol de - Publicat luni, 06 aprilie 2009 00:00

Autorul unei "triple", Pellissier i-a arătat lui Juve că visează degeaba la titlu în acest sezon

E clar. Juve n-are forţa de a ţine pasul cu liderul Inter. Ieri, împotriva locului 16, Chievo, "Bătrîna Doamnă" a dezvăluit numeroase neajunsuri, mai ales în apărare, pe care le-a plătit cu două puncte (3-3). Coşmarul torinezilor: Sergio Pellissier, autorul unei "triple" în contul veronezilor.

Pellissier l-a făcut de rîs mai întîi pe Chiellini, pe care l-a depăşit în sprint lao pasă în adîncime şi a marcat pentru 0-1. Fundaşul lui Juve s-a revanşat repede, egalînd, dar cînd toată lumea se pregătea de pauză, acelaşi Pellissier a lovit din nou: 1-2. De astă-dată, pe o greşeală a lui Mellberg.

Antrenorul Claudio Ranieri a reacţionat şi i-a aruncat în joc pe Trezeguet, în locul lui Del Piero, şi pe Zebina, în locul lui Grygera. Mutări inspirate, în urma cărora "bianconerii" şi-au revenit, reuşind să răstoarne situaţia pe tabelă: 3-2.

Victorie? Nu, pentru că exact în ultimul minut de joc, a apărut din nou Pellissier. Golgeterul all-time al oaspeţilor a reluat în plasă, cu capul, balonul centrat de Langella şi s-a făcut 3-3.