INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Atacantul dorit de FCSB o duce pe Cagliari în Serie A » Bari parcase autobuzul la propriu! + Verona rămâne în prima ligă, după un baraj incendiar cu Spezia

Leonardo Pavoletti a promovat-o pe Cagliari în Serie A! // foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 11 iunie 2023 23:36 / Actualizat duminica, 11 iunie 2023 23:45

Cagliari a învins-o pe Bari cu un gol în minutul 90+4 și promovează în Serie A, scor general 2-1 după cele două manșe ale barajului. Verona a câștigat cu Spezia, 3-1, și rămâne în elita Italiei!

• Barajul Spezia - Verona a avut loc pentru că cele două echipe au încheiat sezonul la egalitate de puncte, 31, pe locurile 17 și 18. A fost un duel în unică manșă, pe teren neutru, Mapei Stadium – Città del Tricolore din orașul Reggio Emilia.
  • Sub comanda lui Claudio Ranieri, Cagliari a revenit în Serie A după un singur sezon petrecut în eșalonul secund.
Hagi și Becali, rivali în mercato! Țintesc un jucător care tocmai a devenit liber de contract
TRANSFER

FINAL » Bari - Cagliari 0-1 (1-2 la general)

După 1-1 în turul finalei barajului de promovare, Bari a primit vizita celor de la Cagliari. Gazdele și-au făcut apariția la stadion într-un mod inedit: autocarul i-a adus pe fotbaliști și cei din staff până în interiorul stadionului!

Bari a încercat să „parcheze autobuzul” și pe teren, ceea ce i-a reușit timp de 93 de minute. În minutul 90+4, visul gazdelor s-a năruit. Leonardo Pavoletti, atacantul dorit de FCSB în 2014, a înscris și a promovat-o pe Cagliari în Serie A!

Pavoletti fusese propus atunci la FCSB după ce marcase 24 de goluri în 33 de meciuri la Varese, în Serie B, dar roș-albaștrii n-au fost destul de hotărâți să-l transfere.

Trei ani mai târziu, în 2017, Napoli l-a cumpărat cu 18 milioane de euro!

FINAL » Spezia - Verona 1-3

La începutul anului, Verona părea condamnată la retrogradare. A obținut însă 6 victorii în campionat și a ajuns la 31 de puncte, la fel de multe ca Spezia, ceea ce le-a pus față în față la barajul pentru menținerea în Serie A.

Hellas a lovit prima, în minutul 5, prin Faraoni. Ampadu, împrumutat de la Chelsea, a egalat pentru Spezia la scurt timp după, dar Verona a mai înscris de două ori până la pauză. Belgianul Cyril Ngonge a reușit o „dublă”, goluri în minutele 26 și 38, ceea ce i-a oferit trupei lui Marco Zaffaroni un avantaj liniștitor.

Liniștea Veronei a fost zguduită în minutul 68, odată cu eliminarea lui Faraoni pentru un henț în careu. Nzola a avut șansa de a-și readuce echipa în joc, dar a ratat penalty-ul!

În 10 oameni, Verona a rezistat fără gol primit în ultimele 25 de minute și rămâne astfel în Serie A. Spezia cade în a doua ligă.