INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

SERIE A // VIDEO Ce thriller! Napoli câștigă cu 4-3 pe terenul Fiorentinei, la debutul lui Ribery » Juventus, victorie la limită cu Parma

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 august 2019 23:00

Juventus, campioana en-titre din Serie A, a debutat cu victorie în noul sezon, 1-0 pe terenul Parmei. În cel de-al doilea meci al zilei, vicecampioana Napoli a câștigat thriller-ul de pe terenul Fiorentinei, scor 4-3, stricându-i debutul francezului Frank Ribery, aflat la primul meci în tricoul viola.

Cu Vlad Chiricheș doar rezervă, napolitanii s-au văzut conduși după doar 9 minute, după ce Pulgar a înscris din penalty. Totuși, trupa lui Carlo Ancelotti a revenit și a intrat în avantaj la pauză, după reușitele lui Mertens și Insigne

Repriza secundă a făcut însă deliciul spectatorilor și ai microbiștilor care au urmărit atent partida. Fiorentina a egalat în minutul 52, prin Milenkovic, dar Napoli a revenit în avantaj în minutul 56, când a înscris Callejon

Show-ul n-avea însă să se termine: Boateng a egalat la 3, dar Insigne, aflat la al doilea gol al partidei, a adus victoria napolitanilor, stricând totodată debutul lui Frank Ribery în tricoul Fiorentinei. Francezul fusese trimis pe teren în minutul 78, la scorul de 3-4.

Fiorentina - Napoli 3-4

• Vezi AICI statistici
  • Au marcat: Pulgar '9 p, Milenkovic '52., K. Boateng '65 / Mertens '38, Insigne '41, '67, Callejon '56

Echipele de start:

Fiorentina: Dragowski - Lirola, Milenkovic, Pezzella, Venuti - Castrovilli, Badelk, Pulgar - Chiesa, Vlahovic, Sottil
Antrenor: Vincenzo Montella

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Rui - Callejion, Zielinski, Insigne - Ruiz, Mertens
Antrenor: Carlo Ancelotti
*Vlad Chiricheș e rezervă la napolitani!

Stadion: „Artemio Franchi”
Arbitru: Davide Massa

Juventus, victorie la limită

Juventus, campioana en-titre din Serie A, a debutat cu victorie în noul sezon, 1-0 pe terenul Parmei.

Începutul solid al „Bătrânei Doamne” a fost confirmat de golul lui Chiellini din minutul 21, care a înscris cu o deviere vicleană după pasa lui Alex Sandro.

Cristiano Ronaldo, starul campioanei en-titre, a fost la un pas să majoreze avantajul lui Juventus, dar golul său din minutul 35 a fost anulat de VAR după 2 minute, timp în care portughezul celebrase victorios reușita sa.

Deși a dominat partida, Juventus nu a mai reușit să înscrie deloc până la final. La debutul lui Maurizio Sarri, Juve a conservat excelent rezultatul și a obținut victoria la primul meci dintr-un sezon în care își propune un nou titlu.

Parma - Juventus 0-1

Parma: Sepe - Laurini, Iacoponi, Alves, Gagliolo - Barila, Brugman, Hernani - Kulusevski, Inglese, Gervinho
Antrenor: Roberto D'Aversa

Juventus: Sczensny - De Sciglio, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro - Pjanic, Khedira, Matuidi - Costa, Higuain, Ronaldo
Antrenor: Maurizio Sarri

Stadion: „Ennio Tardini”
Arbitru: Fabio Maresca