INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SEVILLA - REAL MADRID

Rodrygo a făcut spectacol cu Sevilla și Real Madrid s-a impus la limită

Sevilla - Real Madrid, în etapa #37 din La Liga. Foto: Gulliver/GettyImages +5   FOTO
Sevilla - Real Madrid, în etapa #37 din La Liga. Foto: Gulliver/GettyImages

Articol de - Publicat sambata, 27 mai 2023 22:01 / Actualizat sambata, 27 mai 2023 23:39

Real Madrid a câștigat în deplasare cu Sevilla, scor 2-1, în etapa #37 din La Liga. Rodrygo a fost omul meciului, cu o „dublă”, în absența vedetelor Vinicius și Benzema.

Click AICI pentru programul complet

Sevilla a început perfect meciul cu Real, cu gol în minutul 3. Rafa Mir l-a învins pe Courtois cu un șut la colțul scurt, în vinclu.

Sevilla - Real Madrid/ foto: Gulliver/GettyImages
+1 FOTO

Rodrygo, spectacol în Sevilla - Real Madrid 1-2

A urmat apoi spectacolul marca Rodrygo. Brazilianul a egalat după 29 de minute de joc, din lovitură liberă. A trimis plasat la colțul lung, iar portarul advers a rămas țintuit pe centru porții. Sevilla putea prelua însă conducerea cu 9 minute înainte de pauză. Lamela a trimis în bară, al colțul scurt, din drop.

În repriza a doua, totul a mers în favoarea madrilenilor. Rodrygo a fructificat un contraatac superb, s-a distrat cu apărarea adversă și a marcat cu un șut plasat elegant pe lângă portarul Bonou. Mai mult, Sevilla a rămas în 10 oameni în minutul 83, după ce Acuna a luat cartonașul roșu pentru un fault dur asupra lui Ceballos.

Clasamentul din La Liga

FINAL. Sevilla - Real Madrid 1-2

Sevilla - Real Madrid, echipe de start:

Sevilla: Bono - Montiel, Gudelj, Rekik, Acuna - Rakitic, Bueno - Lamela, P. Gomez, Gil - Mir
Antrenor: Jose Luis Mendilibar

Real Madrid: Courtois - Vazquez, Militao, Alaba, Mendy - Kroos, Tchouameni, Modric - Valverde, Rodrygo, Ceballos
Antrenor: Carlo Ancelotti

Stadion: Ramon Sanchez Pizjuan, Sevilla
Arbitru: Cesar Soto Grado

Un campion mondial dă de pământ cu Barcelona: „Am petrecut acolo 4 ani ca la închisoare”