INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TRANSFER

Șoc la Liverpool: Real Madrid le fură încă un star

Șoc la Liverpool: Real Madrid le fură încă un star / foto: Imago
Șoc la Liverpool: Real Madrid le fură încă un star / foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 17 mai 2025 17:41 / Actualizat sambata, 17 mai 2025 17:42

Ibrahima Konate, 25 de ani, are contract cu Liverpool până la jumătatea anului viitor, însă nu a semnat încă prelungirea înțelegerii actuale. Ceea ce îi îngrijorează cel mai mult pe oficialii lui Liverpool este posibilitatea repetării scenariului Trent Alexander-Arnold.

Fundașul central în vârstă de 25 de ani este curtat de numeroase cluburi europene. După PSG, în cursa pentru fostul jucător al lui RB Leipzig s-a înscris și Real Madrid.

Konate, în pericol să plece de la Liverpool. Real Madrid, printre posibilele destinații

Toată această situație amintește izbitor de cazul lui Alexander-Arnold, care, din cauza neprelungirii contractului, a părăsit Liverpool fără costuri de transfer și a ajuns chiar la Real Madrid. Englezii îl văd pe Jeremie Frimpong de la Bayer Leverkusen ca posibil înlocuitor pentru TAA.

Francezul Ibrahima Konate a ajuns pe Anfield în iulie 2021 și, deși clubul i-a oferit de mai multe ori un nou contract, încă nu a găsit termenii potriviți, așa că nu există încă o înțelegere concretă.

Konate a înregistrat două goluri și două pase decisive în 40 de meciuri jucate și, alături de Van Dijk, este o figură cheie în apărarea „cormoranilor”. Se presupune că conducerea va face tot posibilul să îl păstreze sau, cel puțin, să nu îl lase să plece gratis, cu un nou contract semnat.

Trent și-a anunțat plecarea înainte de finalul sezonului, iar asta a stârnit furnia fanilor de pe Merseyside, care l-au huiduit la scenă deschisă în timpul partidei cu Arsenal.

, a fost trimis în teren de Arne Slot în minutul 67 al partidei dintre Liverpool și Arsenal, încheiată la egalitate, scor 2-2. I-a luat locul puștiului Conor Bradley și a fost huiduit la scenă deschisă de suporterii de pe Anfield, care i-au scandat și numele lui Steven Gerrard, monument de loialitate pentru „roșii”.

Născut pe Merseyside, Trent și-a făcut debutul pentru Liverpool pe 25 octombrie 2016, la doar câteva săptămâni, după ce a împlinit 18 ani. De atunci, a câștigat două titluri în tricoul „cormoranilor”, dar și câte un trofeu de FA Cup, Cupa Ligii Angliei, Supercupa Angliei, Liga Campionilor, Campionatul Mondial al Cluburilor și Supercupa Europei.

Citește și:
După Politic, Hermannstadt mai vrea un fotbalist de la FCSB: „Am discutat cu Gigi Becali să ni-l dea”
Superliga
După Politic, Hermannstadt mai vrea un fotbalist de la FCSB: „Am discutat cu Gigi Becali să ni-l dea”
Universitatea Craiova - Oțelul, meci tare pentru supremație » Bară chiar înainte de pauză
Superliga
Universitatea Craiova - Oțelul, meci tare pentru supremație » Bară chiar înainte de pauză
Înaintea Jocurilor Olimpice, sportiva de 35 de ani a pozat nud într-o revistă pentru adulți: „Onorată să fiu pe copertă”
Stiri extrasport
Înaintea Jocurilor Olimpice, sportiva de 35 de ani a pozat nud într-o revistă pentru adulți: „Onorată să fiu pe copertă”
FC U Craiova, victorie în dosarul palmaresului Științei! Mititelu, reacție triumfătoare: „Impostura a căzut!”
Superliga
FC U Craiova, victorie în dosarul palmaresului Științei! Mititelu, reacție triumfătoare: „Impostura a căzut!”
PREMIERĂ Hidroelectrica nu mai este cel mai ieftin furnizor de electricitate
Profit.ro
PREMIERĂ Hidroelectrica nu mai este cel mai ieftin furnizor de electricitate
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (1)
mr90
mr90  •  17 Mai 2025, 20:54

Deci de fapt abia peste 1 an se poate intimpla ceva ...

Vezi toate comentariile (1)
Comentează