INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SOUTHAMPTON - LIVERPOOL 1-3

SOUTHAMPTON - LIVERPOOL 1-3 // Liverpool câștigă pe final și revine pe primul loc » Salah, gol după o cursă de 50 de metri

Southampton - Liverpool // FOTO: Reuters +6   FOTO
Southampton - Liverpool // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 aprilie 2019 23:51

Liverpool a câștigat dramatic meciul cu Southampton, 3-1, și a revenit pe primul loc în Premier League.

Southampton - Liverpool 1-3
Au MARCAT: lONG 9' / kEITA 38', salah 81',  hENDERSON 86'

Vezi AICI desfășurarea liveTEXT a meciului Southampton - Liverpool

Southampton a început tare meciul și a deschis scorul în minutul 9. Long a primit o pasă în mijlocul careului și a șutat perfect de la 6 metri. Scorul la pauză a fost egal, după ce Naby Keita a marcat în minutul 36. Mijlocașul a înscris cu capul, de la 8 metri.

Liverpool a trecut în avantaj grație lui Mohammed Salah. Atacantul egiptean a primit o pasă la 40 de metri de propria poartă și a luat o acțiune pe cont propriu, marcând cu un șut de la 16 metri. A fost prima reușită a lui Salah după 8 meciuri, ultimul gol fiind pe 9 februarie. Jordan Henderson a stabilit scorul final în minutul 86.

Liverpool este lider în Premier League. „Cormoranii” au 82 de puncte, după 33 de meciuri. City este pe 2, cu 80 de puncte și un meci în minus (Vezi AICI clasamentul din Premier League)

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Echipe de start:

Southampton: Gunn - Valery, Vestergaard, Yoshida, Bednarek, Bertrand - Ward-Prowse, Hojbjerg, Romeu - Long, Redmond
Antrenor: Ralph Hasenhuttl

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Wijnaldum, Fabinho, Keita - Salah, Firmino, Mane
Antrenor: Jurgen Klopp