INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA

Statistică umilitoare pentru Chelsea » E cea mai slabă din Premier League, deși a transferat de un miliard de euro

Chelsea a pierdut cu Wolves, scor 1-2, în etapa #18 din Premier League. Londonezii au ajuns astfel la 19 înfrângeri în campionatul Angliei în 2023/ foto Imago Images

Articol de - Publicat luni, 25 decembrie 2023 10:48 / Actualizat luni, 25 decembrie 2023 11:55

Chelsea a pierdut cu Wolves, scor 1-2, în etapa #18 din Premier League. Londonezii au ajuns astfel la 19 înfrângeri în campionatul Angliei în 2023.

Chelsea e echipa din Premier League cu cele mai multe înfrângeri în campionat în acest an calendaristic, potrivit Opta. O statistică șocantă pentru o echipă care a transferat jucători de 1 miliard de euro în ultimele 3 perioade de mercato.

Descoperiți-l pe Zeljko Kopic! Cealaltă față a antrenorului dinamovist: „Sunt pasionat de șah”. E fan Jack Nicholson + ce opinie are despre vicii
DINAMO

Mai mult, Chelsea e depășită doar de 3 echipe ca număr de înfrângeri în 2023 în ceea ce privește top 5 campionate din Europa (Anglia, Spania, Italia, Germania, Franța). Almeria (La Liga) a pierdut de 24 de ori în acest an în campionat, iar Empoli (Serie A) și Werder Bremen (Bundesliga) de 20 de ori.

Chelsea le poate egala pe cele două la numărul de eșecuri miercuri, pe 27 decembrie, când are meci cu Crystal Palace, de la 21:30. Chelsea joacă și pe 30 decembrie în Premier League, cu Luton, de la 14:30.

Rezumat video: Chelsea, învinsă și de Wolves

Prima repriză de pe „Molineux” a fost controlată de londonezi, dar fără a fructifica șansele create. Asta și din cauza lui Sterling. În minutul 32, mijlocașul englez a scăpat pe contraatac, fără niciun adversar în preajmă. I-a avut în dreapta, complet liberi, pe Palmer și Jackson. A refuzat să paseze.

„Lupii” i-au pedepsit. La scurt timp de la reluare, în minutul 51, Mario Lemina a înscris cu o lovitură de cap. Au urmat minute tensionate, cu multe cartonașe galbene și puține șanse de gol. Asta până în prelungiri. Doherty a făcut 2-0 în minutul 90+3. Nkunku a plasat perfect mingea cu capul, la următoarea acțiune de poartă a „albaștrilor”, dar atât.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni