INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Steven Gerrard, aproape de revenirea pe bancă, la scurt timp după ce a refuzat-o pe Rangers

Steven Gerrard / Foto: Imago Images
Steven Gerrard / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 11 noiembrie 2025 17:15 / Actualizat marti, 11 noiembrie 2025 17:16

Middlesbrough a început căutarea unui nou manager, dar clubul nu se grăbește să numească succesorul lui Rob Edwards (42 de ani). Primele informații sugerează că legenda lui Liverpool, Steven Gerrard (45 de ani), fostul antrenor al lui Bournemouth și Wolverhampton Wanderers, Gary O’Neil (42 de ani), precum și antrenorul Valenciei, Carlos Corberan (42 de ani), se numără printre posibilii candidați.

Potrivit informațiilor The Sun, clubul nu va lua o decizie pripită, iar numirea ar putea avea loc cel mai devreme la începutul săptămânii viitoare. La clubul care excelează în Championship, spiritele sunt încă încinse, după ce au fost nevoiți să acorde permisiunea celor de la Wolverhampton să negocieze cu antrenorul lor, Rob Edwards, care preluase echipa pe Riverside abia în iulie.

Steven Gerrard, pe lista lui Middlesbrough

Gerrard, în vârstă de 45 de ani, fostul căpitan al lui Liverpool, nu a mai antrenat în Anglia de când a fost demis de la Aston Villa în octombrie 2022, unde a fost înlocuit de Unai Emery.

Fostul internațional englez a pregătit-o anterior pe Rangers, alături de care a câștigat un titlu în Scoția. Gerrard a refuzat recent oportuinitatea de a se întoarce pe „Ibrox”, după ce a părăsit-o pe Al-Ettifaq în ianuarie, după doi ani și jumătate.

O’Neil a fost cel pe care Wolverhampton îl dorea inițial înainte de Edwards, dar tehnicianul de 42 de ani a refuzat oportunitatea de a se întoarce la clubul care îl demisese cu 11 luni înainte. Anterior, a reușit să mențină echipa Bournemouth în Premier League și, la fel ca Gerrard, este în prezent liber de contract, astfel că Boro nu ar trebui să plătească compensații pentru el.

Spaniolul Corberan, în vârstă de 42 de ani, se află în prezent sub o presiune imensă în țara sa, la Valencia. Fostul asistent al lui Marcelo Bielsa la Leeds a condus atât pe Huddersfield Town, cât și pe West Brom în play-off-ul Championship, înainte de a se întoarce în Spania.

A plecat de la West Brom în circumstanțe furtunoase Crăciunul trecut, după ce echipa din orașul său natal i-a plătit clauza de reziliere. După egalul 1-1 de sâmbătă împotriva lui Real Betis, echipa sa se află pe locul 17 în LaLiga, cu doar două victorii în 12 meciuri.

Middlesbrough se află pe locul 2 în Championship după 15 etape, cu 29 de puncte, la 5 în spatele liderului Coventry, echipa antrenată de fostul rival al lui Gerrard, Frank Lampard. Middlesbrough a evoluat ultima dată în Premier League în sezonul 2016-2017.

Citește și:
Scene nemaivăzute! Rafael Jodar - Luciano Darderi, sfert de finală la ATP Roma, întrerupt din cauza petrecerii lui Cristi Chivu
Tenis
Scene nemaivăzute! Rafael Jodar - Luciano Darderi, sfert de finală la ATP Roma, întrerupt din cauza petrecerii lui Cristi Chivu
În timp ce Craiova sărbătorea triumful din Cupă, fotoreporterul GSP a surprins o imagine extraordinară cu Nistor și Chipciu
Cupa Romaniei
În timp ce Craiova sărbătorea triumful din Cupă, fotoreporterul GSP a surprins o imagine extraordinară cu Nistor și Chipciu
După finala U Cluj - Craiova, Ovidiu Ioanițoaia propune o schimbare majoră de regulament
Cupa Romaniei
După finala U Cluj - Craiova, Ovidiu Ioanițoaia propune o schimbare majoră de regulament
Cum s-a transformat Arena Națională pentru concertul Metallica: câți oameni au asistat la eveniment
Superliga
Cum s-a transformat Arena Națională pentru concertul Metallica: câți oameni au asistat la eveniment
HARTA România - cel mai mare preț la energie din UE a patra zi. Sistemul național întâmpină un grad ridicat de solicitare operațională
Profit.ro
HARTA România - cel mai mare preț la energie din UE a patra zi. Sistemul național întâmpină un grad ridicat de solicitare operațională
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mărturia-document a eroului Helmut Duckadam despre Sevilla '86: „Valentin a obținut o facilitate nesperată!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează