INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL FEMININ

Suedia a cîştigat bronzul la Mondialul de fotbal feminin

Bucuria suedezelor după golul de 2-1 reuşit de Marie Hammarstrom

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 iulie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 16 iulie 2011 21:28

Echipa naţională a Suediei a cîştigat finala mică a Mondialului feminin de fotbal din Germania.

VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI SUEDIA - FRANŢA 2-1!

Elevele lui Thomas Dennerby au deschis scorul în minutul 29, prin Lotta Schelin, atacantul echipei franceze Olympique Lyon. Franţa a egalat la şapte minute de la reluare printr-un şut plasat, Elodie Thomis, coechipieră cu suedeza Schelin în linia de atac a lui Lyon, fiind marcatoarea.

Cu opt minute înaintea finalului, Marie Hammarstrom a adus victoria pentru Suedia în urma unei acţiuni personale de toată frumuseţea.

Finala mare a competiţiei dintre Japonia şi SUA are loc mîine seară, cu începere de la ora 21:45, urmînd a fi transmisă de Eurosport.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”