INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

REZUMAT VIDEO În 10 oameni o repriză, Bayer Leverkusen a cucerit Supercupa Germaniei » Déjà Vu: egalare în minutul 88!

Bayer Leverkusen a cucerit Supercupa Germaniei // foto: Guliver/gettyimages
Bayer Leverkusen a cucerit Supercupa Germaniei // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat duminica, 18 august 2024 08:56 / Actualizat duminica, 18 august 2024 10:52

Bayer Leverkusen a cucerit Supercupa Germaniei deși a evoluat mai bine de o repriză în inferioritate numerică. A fost 2-2 contra celor de la Stuttgart în timpul regulamentar, apoi 4-3 la loviturile de departajare.

Bayer Leverkusen a încheiat sezonul 2023/2024 neînvinsă pe plan intern: 28 de victorii și 6 egaluri în campionat, plus un parcurs imaculat în Cupa Germaniei.

Cum a reușit dubla campionat - Cupă, Bayer a înfruntat în Supercupă formația clasată pe 2 în Bundesliga, Stuttgart. Bayern Munchen a încheiat stagiunea precedentă pe 3, la un punct în spatele șvabilor.

În 10 oameni o repriză, Bayer Leverkusen a cucerit Supercupa Germaniei contra lui Stuttgart

În Supercupa disputată la Leverkusen, Bayer a deschis scorul după 11 minute, prin Victor Boniface, care a împins mingea în plasă chiar de pe linia porții, după ce Tapsoba trimisese cu capul.

Nu a durat mult până să vină golul de 1-1. Enzo Millot l-a semnat în minutul 15, cu o execuție din prima, de la 14 metri, din centrarea lui Mittelstadt.

Lucrurile s-au complicat pentru Bayer în minutul 37, când jucătorul ofensiv Martin Terrier a fost eliminat direct pentru o intrare prin alunecare, cu talpa pe glezna lui Demirovic.

Rămasă în inferioritate numerică, Bayer a primit golul 2 în minutul 63, când Deniz Undav a înscris din fața porții, din alunecare, după o centrare din stânga. În minutul 75 Stuttgart a avut o șansă uriașă de a înscrie golul 3, prin același Undav, blocat în ultima clipă de Hincapie.

Ocazia i-a costat pe șvabi, pentru că Bayer a amintit de isprăvile de sezonul trecut și a egalat târziu, în minutul 88, prin Patrik Schick. Mai mult, a avut șansa victoriei în minutul 91, dar Frimpong a ratat inexplicabil.

S-a mers direct la loviturile de departajare, unde toți cei 4 executanți ai lui Bayer au transformat. Din tabăra adversă au ratat Frans Kratzig și Silas, astfel că primul trofeu al sezonului merge în vitrina campioanei en-titre.

Citește și:
Nuno Campos a ținut să lămurească tot în conferință: „Vreau să vorbesc despre acest jucător”
Superliga
Nuno Campos a ținut să lămurească tot în conferință: „Vreau să vorbesc despre acest jucător”
Legenda lui Dinamo, declarație misterioasă despre Zeljko Kopic: „Mi-a plăcut până când am aflat mai multe lucruri”
Superliga
Legenda lui Dinamo, declarație misterioasă despre Zeljko Kopic: „Mi-a plăcut până când am aflat mai multe lucruri”
Andrei Nicolescu a răbufnit după victoria cu Rapid: „Ne-au făcut «muci», ăsta e cuvântul”
Superliga
Andrei Nicolescu a răbufnit după victoria cu Rapid: „Ne-au făcut «muci», ăsta e cuvântul”
Din tribune, David Popovici a exclamat: „Una dintre cele mai bune curse pe care le-am văzut vreodată!”
Altele
Din tribune, David Popovici a exclamat: „Una dintre cele mai bune curse pe care le-am văzut vreodată!”
Apple TV pregătește lansarea în România. Cât va costa abonamentul
Profit.ro
Apple TV pregătește lansarea în România. Cât va costa abonamentul
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Aryna Sabalenka a pozat pentru Time, pe tocuri și în costum de baie, pe un teren de baschet

Un umil Balon de Aur » S-a întors la club, după un Mondial de excepție, cu un zbor low cost!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează