INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS - AC MILAN 1-0

SUPERCUPA ITALIEI // FOTO » Juventus a câștigat Supercupa Italiei, 1-0 cu AC Milan » Cristiano Ronaldo a marcat și a cucerit primul trofeu în Italia!

Cristiano Ronaldo a decis Juventus - AC Milan // FOTO: Guliver/GettyImages +10   FOTO
Cristiano Ronaldo a decis Juventus - AC Milan // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 ianuarie 2019 21:31

Juventus a câștigat Supercupa Italiei, după 1-0 cu AC Milan. Singurul gol al meciului a fost marcat de Cristiano Ronaldo, aflat la primul trofeu în Italia.

Meciul dintre Juventus, campioana și deținătoarea Cupei Italiei, și AC Milan, finalista Cupei, s-a disputat în Arabia Saudită, la Jeddah, și a fost unul extrem de echilibrat.

După o primă repriză cu un gol anulat al lui Juventus și o ocazie mare a lui Ronaldo, AC Milan a pus pericol la poarta lui Sczesny, având o bară.

Cristiano Ronaldo a fost cel care a decis meciul. Atacantul portughez a marcat cu o lovitură de cap, din 6 metri, în minutul 61. Până la final, Juventus și-a menținut avantajul, în timp ce Milan nu a avut forța să egaleze.

Juventus - AC Milan 1-0
A marcat: Cristiano Ronaldo 61'
Eliminat: Kessie 74'

Juventus: Szczesny - Cancelo, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro - Bentancur, Pjanic, Matuidi - D. Costa, Ronaldo, Dybala
Antrenor: Massimiliano Allegri

AC Milan: Donnarumma - Calabria, Zapata, Romagnoli, Rodriguez - Kessie, Bakayoko, Paqueta - Castillejo, Cutrone, Calhanoglu
Antrenor: Gennaro Gattuso