INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATLETICO MADRID

Suporterul lui Liverpool care s-a certat cu Simeone răspunde: „E un pic laș”.

Articol de - Publicat joi, 18 septembrie 2025 15:04 / Actualizat joi, 18 septembrie 2025 15:04

Atletico Madrid a fost învinsă în debutul noului sezon al Ligii Campionilor de Liverpool, în deplasare, cu scorul de 2-3, iar Diego Simeone a arătat gesturi obscene spre fanii lui Liverpool. Tensiunile au pornit imediat după golul victoriei marcat de Van Dijk în minutul 90+2.

Jonny Poulter, fanul lui Liverpool implicat într-un schimb dur de replici cu Diego Simeone pe Anfield, a publicat astăzi un videoclip pe rețelele sociale pentru a explica versiunea sa.

Suporterul englez, dezvăluiri grave: „Asistentul lui s-a apropiat și m-a scuipat”

„E timpul să mă descarc în legătură cu ce s-a întâmplat aseară cu Simeone. Cred că e un pic laș”, a spus Poulter, făcând referire directă la comportamentul antrenorului argentinian.

Suporterul englez a dezmințit ferm zvonurile apărute în presa spaniolă:

„Când a intrat la conferință, jurnaliștii l-au întrebat ce s-a spus, dacă a fost ceva rasist, dacă a fost cu privire la războiul Malvinelor… toate prostiile astea, nu? N-a fost nimic rasist spus de mine sau de altcineva, niciodată n-a fost vreo mențiune despre Malvine. Dar faptul că nu a răspuns și pur și simplu s-a ridicat și a plecat, a lăsat totul deschis speculațiilor pentru toată lumea”.

Poulter a explicat că a primit mesaje din toate părțile, oamenii întrebându-l ce a zis în realitate: „Am avut mesaje, nu știu câte, în care mi se cerea să spun ce am zis. N-am zis nimic, în afară de… (face gestul de peineta – degetul mijlociu ridicat)”.

De unde a pornit totul?

Incidentul ar fi izbucnit după golul de 2-2 marcat de Atlético, când Simeone și staff-ul său au sărbătorit spre tribuna lui Liverpool: „Când au egalat, el și unul dintre asistenții lui au celebrat în fața noastră și, evident, ne înjurau sau ce mai strigau”.

În plus, Poulter lansează o acuzație gravă. „Asistentul lui s-a apropiat și m-a scuipat”, conform Marca.

Antrenorul argentinian a încercat să se apere: „În condiții de tensiune se întâmplă ce se întâmplă”

Diego Simeone a încercat să se apere: „Vorbesc despre protejarea spectacolului, dar te insultă tot meciul din spate și nu pot spune nimic, pentru că eu sunt antrenorul. Reacția mea la insulte nu este justificabilă, dar nu știi ce înseamnă să fii insultat fără încetare timp de 90 de minute”.

„Bineînțeles, după golul primit, te întorci și ei continuă să te insulte, iar în condiții de tensiune se întâmplă ce se întâmplă. Arbitrul? Mi-a spus că mă înțelege, dar sper că Liverpool va rezolva situația și, dacă vor identifica persoana care a făcut asta, să suporte consecințele!

Au fost insulte pe tot parcursul meciului și apoi gesturi, dar, bine, eu sunt cel care trebuie să fiu calm și să suport totul, pentru că tu, ca antrenor, ești într-o poziție în care trebuie să o faci”, a mai spus antrenorul argentinian, conform sportal.bg.

Citește și:
Naomi Osaka, încă o ținută spectaculoasă pentru un turneu de Grand Slam » Inspirație japoneză la Wimbledon
Tenis
Naomi Osaka, încă o ținută spectaculoasă pentru un turneu de Grand Slam » Inspirație japoneză la Wimbledon
S-a schimbat regulamentul pentru Csikszereda » Decizie de urgență luată la FRF
Superliga
S-a schimbat regulamentul pentru Csikszereda » Decizie de urgență luată la FRF
„Te deranjează asocierea cu fostul tău soţ?” » Fosta noră a lui Ion Țiriac a răspuns la întrebarea incomodă
Stiri extrasport
„Te deranjează asocierea cu fostul tău soţ?” » Fosta noră a lui Ion Țiriac a răspuns la întrebarea incomodă
Nu l-a vrut nimeni! » Stadionul din Superliga a rămas fără cumpărător: cine l-ar putea prelua
Superliga
Nu l-a vrut nimeni! » Stadionul din Superliga a rămas fără cumpărător: cine l-ar putea prelua
Tensiuni la Nissan: Fugit ca în filmele polițiste, cu ajutorul unor mercenari americani, Carlos Ghosn a fost propus din nou în conducere. „Are aspecte bune și aspecte rele!”
Profit.ro
Tensiuni la Nissan: Fugit ca în filmele polițiste, cu ajutorul unor mercenari americani, Carlos Ghosn a fost propus din nou în conducere. „Are aspecte bune și aspecte rele!”
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (5)
scandautor
scandautor  •  18 Septembrie 2025, 17:12
Postat de golf_club pe 18 Septembrie 2025, 16:39

Exact, e un las. Pai si tu ce cautai sa ii dai cu middle finger, cand esti la baza un nimic? Cum iti permiti? Si apoi mai si recunosti, ca si cum vezi doamne ce nevinovat este el :)) Interzis pe viata, si aia e.

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

golf_club
golf_club  •  18 Septembrie 2025, 16:39
Postat de rayden pe 18 Septembrie 2025, 15:25

Cica Simeone e las, nu el care l-a injurat tot meciul la adapostul stewarzilor. Pai daca nu-l tineau aia, batea Simeone la sacul ala de puroi de-l dezumfla total. Sper sa primeasca intedictie pe stadion acea basica umflata, asa ar fi fair.

Exact, e un las. Pai si tu ce cautai sa ii dai cu middle finger, cand esti la baza un nimic? Cum iti permiti? Si apoi mai si recunosti, ca si cum vezi doamne ce nevinovat este el :)) Interzis pe viata, si aia e.

golf_club
golf_club  •  18 Septembrie 2025, 16:38
Postat de brujo pe 18 Septembrie 2025, 15:13

Simeone atata stie sa faca. Sa bage autobuzul, sa traga de timp, sa puna presiune pe arbitri si sa faca scandal. Tura asta nu i-a iesit nimic. Au fost alte dati cand i-a iesit perfect. Asta e omul, asta e caracterul.

Si ce legatura are cu articolul? Ca esti tu fan Liverppol, si voiai sa justifici ceva? Sunt sigur ca Atletico nu joaca nimic absolut. Ei doar cu scandal, autobuz, si doua goluri lui Liverpool aseara :)) Le-au dat arbitrii, lar :))

Vezi toate comentariile (5)
Comentează