INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Talismanul lui Jurgen Klopp » Liverpool n-a pierdut niciun meci în care atacantul a marcat

Mohamed Salah și Diogo Jota / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 28 decembrie 2023 13:00 / Actualizat joi, 28 decembrie 2023 13:43

Liverpool s-a impus în etapa de „Boxing Day” în deplasare cu Burnley, scor 2-0. Darwin Nunez a deschis scorul în minutul 6, dar „cormoranii” au avut emoții tot meciul în privința victoriei.

Intrat pe teren în minutul 84, chiar în locul primului marcator, Diogo Jota a stabilit scorul final în minutul 90, după ce a finalizat o fază superbă.

Granzii, refuzați! Lovitură pentru FCSB, Rapid și Dinamo
SEPSI

Diogo Jota, talismanul lui Jurgen Klopp

Diogo Jota a reușit golul cu numărul 52 în Premier League, dintre care 36 au fost marcate în tricoul lui Liverpool. Celelalte reușite au venit în perioada în care atacantul portughez evolua pentru Wolverhampton.

În total, Diogo Jota a marcat în 42 de meciuri în Premier League, fără să piardă niciunul dintre acestea.

Deși a lipsit în ultimele 8 etape după ce s-a accidentat la tendon în derby-ul cu Manchester City din noiembrie, încheiat cu scorul de 1-1, Diogo Jota este al doilea marcator al lui Liverpool în acest sezon, cu 9 reușite în toate competițiile.

Jurgen Klopp: „L-am furișat pe Jota în lot fără acordul total al medicilor”

Jurgen Klopp a recunoscut că i-a forțat revenirea lui Jota fără acordul medicilor, potrivit presei britanice: „L-am furișat cumva în lot, deși se antrenase doar de două ori cu echipa.

Medicii mi-au spus că are nevoie de pregătire extra, dar le-am spus că o poate avea cu Burnley. Mă bucur că a revenit cu gol, e un jucător foarte important pentru noi”.

VIDEO. Jurgen Klopp, supărat pe atmosfera de pe Anfield: „Dacă nu sunteți bine, dați biletul altcuiva”