INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DECIZIE

TAS pune pe jar şi FIFA, îngrijorată de verdictul în ”Cazul Bin Hammam”

Și șeful FIFA, Sepp Blatter, este pus pe gînduri de TAS
Și șeful FIFA, Sepp Blatter, este pus pe gînduri de TAS

Articol de GSP - Publicat joi, 19 iulie 2012 00:00 / Actualizat joi, 19 iulie 2012 16:27

Tribunalul Arbitral al  Sportului creează tensiuni nu doar în fotbalul românesc, cum este acum cazul în conflictul ”Steaua-Bacău-Baciu”, ci şi la cel mai înalt nivel. Cum? Prin ridicarea suspendării pe viaţă dictate de organismul mondial contra preşedintelui Confederaţiei Asiatice de Fotbal (AFC), Mohamed Bin Hammam.

Acesta este acuzat că a cumpărat voturi în vederea alegerilor pentru preşedinţia  FIFA la o întrunire a confederaţiei din Zona Caraibelor, care a avut loc la începutul lunii mai 2011, în Trinidad Tobago, oferind plicuri conţinînd cîte 40.000 de dolari (29.000 de euro). În plus, mai nou este bănuit de deturnare de fonduri la AFC.

În faţa acestei situaţii, Bin Hammam a fost pedepsit imediat de forul condus de Blatter. El s-a plîns însă la TAS, care îl consideră nevinovat ”din lipsă de probe directe”.

FIFA nu şi-a ascuns ”îngrijorarea” la aflarea acestui verdict. Şi nu se dă bătută şi, la adăpostul ultimelor acuze, trece peste TAS. Într-un comunicat s-a anunţat: ”Preşedintele Comisiei de Disciplină a FIFA a extins suspendarea la nivel mondial. Astfel, Bin Hammam rămîne suspendat pînă la o concluzie în acest caz. Acest nou dosar face obiectul unei anchete a instanţelor competente ale AFC şi e bazat pe un raport al unei companii internaţionale de audit cu privire la activităţile efectuate în trecutul recent şi care a relevat numeroase nereguli. Toate documentele vor fi transmise noii comisii de etică a FIFA, care îşi va începe activitatea la 25 iulie. Această comisie va decide apoi, pe baza rapoartelor şi probelor care i se vor pune la dispoziţie, dacă va dicta sau nu sancţiuni împotriva lui Mohamed Bin Hammam”.

Citește și:
Ciprian Ciucu este noul primar general al Capitalei » Planurile viitorului edil pentru sportul din București
Special
Ciprian Ciucu este noul primar general al Capitalei » Planurile viitorului edil pentru sportul din București
Cine este iubita lui Lando Norris, noul campion mondial din Formula 1 » În trecut, a fost acuzată că și-a înșelat iubitul fotbalist
Formula 1
Cine este iubita lui Lando Norris, noul campion mondial din Formula 1 » În trecut, a fost acuzată că și-a înșelat iubitul fotbalist
Ungaria a clacat în finalul meciului cu Danemarca! Ce urmează pentru cele două la Campionatul Mondial de handbal
Handbal
Ungaria a clacat în finalul meciului cu Danemarca! Ce urmează pentru cele două la Campionatul Mondial de handbal
Răzvan Lucescu, după derby-ul PAOK - Aris: „I-am călcat în picioare”
Campionate
Răzvan Lucescu, după derby-ul PAOK - Aris: „I-am călcat în picioare”
Trecerile de pietoni vor intra în cea mai amplă schimbare: semafoare manuale sau supraînălțare
Profit.ro
Trecerile de pietoni vor intra în cea mai amplă schimbare: semafoare manuale sau supraînălțare
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (3)
robotzel
robotzel  •  19 Iulie 2012, 19:23

eu sunt de parere ca in semn de protest pentru faptul ca fifa trece peste o decizie tas, Romania sa nu se mai prezinte la meciurile din viitoarele preliminatii ale CM.

andyschleck
andyschleck  •  19 Iulie 2012, 18:30

Voi sunteti prosti... pai pe Fifa normal ca o doare in x... ca nu poate sa sufere cu nimic ,insa Steaua o sa fie exclusa din Uefa pe 5 ani daca nu accepta decizia Tas-ului ... si daca LPF-ul nu da 3 puncte la fiecare etapa pentru Steaua atunci Lpf-ul o sa fie dezafiliat de la Uefa si toate echipele romanesti suspendate din Europa

darkdark
darkdark  •  19 Iulie 2012, 17:55

Sandule sa dezafiliezi FIFA ba, ca trece peste hotararile TAS-ului. :)))

Vezi toate comentariile (3)
Comentează