INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

FOTO Ce thriller în Spania! La pauză, Barcelona o conducea cu 3-0 pe Celta » Cât s-a terminat + Fati s-a „rupt” iar!

Celta Vigo și Barcelona au remizat, scor 3-3, în runda #13 din La Liga, asta după ce catalanii au condus cu 3-0 la pauză! +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 noiembrie 2021 19:33 / Actualizat sambata, 06 noiembrie 2021 19:43

Tot ce trebuie să știi despre La Liga!

45 de minute de vis pentru Barcelona:

• min. 5: Ansu Fati găsește in-extremis un culoar în careul aglomerat al gazdelor și îl invinge cu un șut plasat pe Dituro;
  • min. 6: Busquets, gol din afara careului. Ce raritate! Mijlocașul Barcelonei a plasat perfect un balon de la 18 metri;
  • min. 34: „capul” lui Depay ducea scorul la 3-0 și nimic nu avea să anunțe ce urma să se întâmple pe Estadio de Balaidos.

Remontada în varianta Celta:

• min. 52: Gazdele încep tare partea a doua. Iago Aspas profită de o gafă a lui Ter Stegen și marchează;
  • min. 74: Din plonjon, Nolito aduce speranță în Galicia;
  • min. 90+6: La ultima fază, Iago Aspas face „dubla” cu un trasor plasat superb de la 16 metri și scoate o remiză nesperată pentru Celta.
+4 FOTO

Barcelona a întrerupt azi o serie de 276 de meciuri consecutive în La Liga câștigate după ce a condus cu 3-0.

1998e anul în care Barcelona a ratat victoria într-un meci de campionat după ce a condus cu 3-0 (3-4 pe Camp Nou cu Valencia)

S-a accidentat iar Ansu Fati

Fati a resimțit probleme la coapsă și a fost înlocuit la pauză. Barcelona a anunțat că determinarea exactă a accidentării va fi stabilită după un control amănunțit.

De asemenea, Eric Garcia a resimțit un disconfort la gambă și nici el n-a mai revenit de la cabine după prima repriză.

Xavi, noul antrenor de la Barcelona

A fost ultimul meci la Barcelona al interimarului Sergi Barjuan.

În sfârșit: Xavi, 41 de ani, este oficial antrenorul Barcelonei! Catalanii și-au prezentat legenda sâmbătă dimineață, în jurul orei 03:00, ora României.

„FC Barcelona a ajuns la un acord cu Xavi pentru ca acesta să devină antrenorul primei echipe pentru restul sezonului curent și pentru următoarele două sezoane”, au comunicat catalanii.

Xavi va sosi în acest weekend în Spania, iar luni, 8 noiembrie, va vorbi pentru prima dată din postura de tehnician al grupării catalane în cadrul unui eveniment deschis publicului pe Camp Nou. Tot luni, Xavi va susține o conferință de presă.

„Mister X6VI”

Barcelona a sărbătorit momentul cu o pleiadă de postări pe rețelele de socializare. Câteva dintre ele:

„A fost scris să fie așa! Bine ai venit acasă”

„𝑀𝑖𝑠𝑡𝑒𝑟 X6VI”

„O legendă pe teren, cu suflet de manager”

Xavi, un monument pentru Barcelona

În cei 17 ani petrecuți la echipa de seniori (1998 - 2015), Xavi a bifat 767 de meciuri pentru Barcelona și a câștigat nu mai puțin de 25 de trofee:

• La Liga: 8 (1998/99, 2004/05, 2005/06, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2012/13 & 2014/15)
  • Champions League: 4 (2005/06, 2008/09, 2010/11 & 2014/15)
  • Copa del Rey: 3 (2008/09, 2011/12 & 2014/15)
  • Campionatul Mondial al Cluburilor: 2 (2009/10 & 2011/12)
  • SuperCupa Europei: 2 (2009/10 & 2011/12)
  • SuperCupa Spaniei: 6 (2005/06, 2006/07, 2009/10, 2010/11, 2011/12 & 2013/14)

Xavi este de altfel un produs al Barcelonei. S-a alăturat celebrei La Masia încă din sezonul 1991/92.

După plecarea de la Barcelona (2015), Xavi a evoluat pe finalul carierei la Al-Sadd. S-a retras în 2019 și a devenit antrenorul qatarezilor.

7 trofeea cucerit tehnicianul catalan la Al-Sadd în perioada 2019-2021

97 de meciurica antrenor a avut Xavi la Al-Sadd: 64 victorii, 16 egaluri, 17 eșecuri