INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GOLURI

Topul golurilor "inexistente" :D

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 mai 2009 00:00

Ziarul britanic Guardian a realizat un top al golurilor "inexistente", în care se regăsesc şi nereuşitele lui Pele şi Maradona.

1.Pele, BRAZILIA-Uruguay 3-1 (Sferturile de finală ale Cupei Mondiale, 17.6.1970)

În urmă cu aproape 39 de ani, driblingul lui Pele a făcut furori în toată lumea şi la vremea aceea a fost considerat o mare inovaţie din partea starului brazilian.  Jucătorul a trecut de portarul uruguaian, dar a ratat incredibil cu poarta goală.

2.Diego Maradona, Anglia-ARGENTINA 3-1 (Amical, 13.5.1980)

La doar 19 ani, tînărul Diego Maradona şi-a condus echipa naţională în insuccesul de pe Wembley, fiind şi autorul unei ratări monumentale. La scorul de 0-0, "butoiaşul atomic" a driblat 4 adversari, dar nu a reuşit să îl învingă pe portarul englez.

3.Roberto Falcao, Brazilia-ARGENTINA 3-1 (Grupa C  Cupa Mondială, 2.7.1982)

Faza de atac a brazilienilor din minutul 5.10 a fost la fel de simplă ca aproape toate realizările naţionalei lui Pele. Din momentul în care Junior a aruncat de la margine, mingea a fost atinsă doar de 3 ori pînă cînd a ajuns în careu, pentru şutul lui Falcao.

4.Michel Platini, Argentinos Juniors-JUVENTUS 2-2 [2-4 penalty-uri] (Cupa Intercontinentală, 8.12.1985)

Platini a declarat că reuşita cu Argentinos a fost cel mai frumos gol din cariera lui de fotbalist, chiar dacă nu a contat pe tabela de marcaj. "Acest gol a fost anulat stupid de către un tuşier din Singapore, care a semnalizat o poziţie de ofsaid inexistentă".

5.Davor Suker, CROAŢIA-Danemarca 3-0 (Grupa D EURO, 16.6.1996)

Înainte ca Beckham să înscrie de la mijlocul terenului, Davor Suker a încercat să îl învingă pe Peter Schmeichel de la 59 de metri, dar portarul din Danemarca s-a retras la timp pentru a prinde mingea.

6.Rivaldo, BARCELONA-Deportivo La Coruna (Primera Division, 16.2.02)

Un gol frumos marcat de echipa Barcelonei împotriva lui Deportivo. Chiar dacă brazilianul Rivaldo a fost autorul fazei catalanilor, Saviola figurează ca marcator.