INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TOTTENHAM

REZUMAT VIDEO Tottenham s-a chinuit în Cupa Angliei cu codașa din Premier League » Criză de fundași până la transferul lui Drăgușin

Tottenham a câștigat cu Burnley, scor 1-0, în turul 3 din Cupa Angliei, și s-a calificat în optimile celei mai vechi competiții de fotbal din lume/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 06 ianuarie 2024 09:47 / Actualizat sambata, 06 ianuarie 2024 11:40

Tottenham a câștigat cu Burnley, scor 1-0, în turul 3 din Cupa Angliei, și s-a calificat în optimile celei mai vechi competiții de fotbal din lume.

Londonezii continuă să aibă probleme mari în defensivă. Postecoglou a fost din nou nevoit să folosească doi fundași laterali ca stoperi. Ben Davies, fundaș stânga, a jucat fundaș central stânga, iar Emerson Royal, fundaș dreapta, a jucat stoper dreapta. Tocmai din cauza acestei crize au fost intensificate negocierile pentru transferul lui Radu Drăgușin, de la Genoa.

A semnat în Italia la două zile de la plecarea de la Universitatea Craiova: „Vreau să dau totul pentru acest tricou”
CSU CRAIOVA

Cei de la Tottenham au o scurtă pauză acum, următorul meci va fi pe 14 ianuarie, cu Manchester United. Dacă s-ar concretiza transferul lui Drăgușin, internaționalul român ar putea debuta în Premier League pe Old Trafford.

VIDEO. Rezumatul meciului Tottenham - Burnley 1-0

Cu Burnley, Tottenham a tremurat serios în minutul 27, când elvețianul Amdouni a fost scăpat din marcat de cei doi fundași laterali folosiți în centru. A rămas singur cu Vicario, care a avut o intervenție salvatoare în ultimul moment. Spurs a replicat după o oră de joc, însă șutul Johnson din voleu a fost scor de portarul lui Burnley.

Pedro Porro, fundașul dreapta, a adus victoria și calificarea cu un șut perfect la colțul lung, din afara careului, exact lângă bară. Burnley putea egala dramatic, la ultima fază. Portarul Muric a urcat la un corner, a trimis cu capul în fața porții, însă Amdouni nu a nimerit ținta.

Victoria e extrem de importantă pentru Tottenham, care ar fi fost nevoită să rejoace meciul cu Burnley, locul 19 în Premier League, dacă s-ar fi terminat egal, astfel că programul ar fi fost în continuare extrem de încărcat.

Dintre fundașii centrali indisponibili ai lui Tottenham, Micky Van de Ven pare cel mai aproape de revenire. Olandezul a fost pe bancă cu Burnley, unde a rămas până la finalul meciului.

Caseta meciului Tottenham - Burnley 1-0

VIDEO EXCLUSIV Radu Drăgușin, discuție despre sacrificiile pentru a ajunge în top: „Eu niciodată nu mi-am permis asta!”